
Perunamuusi ei ole vain lisuke, vaan loistava ratkaisu viikon ruokapulmiin!
Perunamuusi on arjen kestohitti, josta loihtii vielä seuraavienkin päivien ruoat. Potut muusina, kiitos, kirjoittaa päätoimittaja Jenny Brandt.
Kun puhutaan suomalaisista perunoista, moni ajattelee varhaisperunoita. Kesän perunakausi onkin ainutlaatuisen ihana, mutta todellinen peruna-aika alkaa mielestäni vasta syksyllä.
Jos en tiedä tarvitsevani perunoita nimenomaan keittoa varten, ostan aina jauhoisia lajikkeita. Ne sopivat käytettäväksi sellaisenaan ja ovat hyviä laatikkoruokiin, uuniperunoiksi sekä lohkoiksi pellille. Jauhoisista perunoista saa myös parhaat valkosipuliperunat. Mutta mikä parasta, niistä tulee täydellinen perunamuusi.
Perunamuusi on kaikkien lohturuokien esiäiti.
Hyvä muusi on kuohkeaa, mutta ei kevyttä. Sen pitää olla mieluummin liian kiinteää kuin liian löysää ja maistua kunnolla perunalta. Jos muusiin lorauttaa liikaa keitinvettä tai maitoa, virhettä on vaikea korjata.
Perunamuusi on mielestäni kaikkien lohturuokien esiäiti. Lohta ja muusia, nakkikastiketta ja muusia, lihapullia ja muusia. Mielleyhtymiä lapsuuteen on vaikea välttää. Vaikka nykyään syön mieluummin jotain muuta kuin nakkikastiketta tai lihapullia, muusin hohto ei himmene, päinvastoin. Harva ruoka tai raaka-aine on niin monikäyttöinen kuin peruna ja siitä tehty muusi.
Juuri nyt on paras peruna-aika.
Kun on kattilallinen muusia, on itse asiassa vaikka mitä. Pehmeyttä suolaisen piirakan pohjaan, maistuva täyte perunapiirakoille tai tuosta noin vain, hävikkiruokien ykkönen, pellillinen perunarieskoja. Muusia tehdessä ei oikeastaan ole ongelma jääkö sitä yli, vaan miten se riittää kaikkeen, mitä muusista tekisi mieli tehdä.
Juuri nyt on paras peruna-aika. Jos kaipaat vaihtelua perunaruokiin, kokeile vaikkapa ranskalaisen maalaisruoan tapaan tehtyä gratiinia, perunarieskaa intialaisittain tai virolaista perunapuuroa. Tai jos rakastat muusia kuten minä, ota testiin hollantilainen, endiiveillä rikastettu perunamuusi.
Jenny Brandt on Viherpihan ja Maku-lehden päätoimittaja.
Alkoiko tehdä mieli muusia? Lue täältä vinkit täydelliseen perunamuusin tekemiseen!
