
”Kädessäni on ramen-tatuointi ja jääkaapissa aina misotahnaa” – viiniasiantuntija Ilkka Sirén rakastaa keittiössä Aasian makuja
Juoma-asiantuntija Ilkka Sirén maistelee päivittäin viinejä ja maadoittuu perheen yhteisen ruokahetken äärellä. Nappaa viiniasiantuntijan viinivinkit ja arkiruokabravuurit jutun lopusta!
”Mikä tässä muka on niin ihmeellistä? Vielä lukioikäisenä vaihto-oppilaana kummastelin viinejä brasilialaisella viinitilalla. Sitten rakastuin. Silloisen tyttöystäväni, nykyisen vaimoni, isä oli kiinnostunut viineistä, ja olihan appiukkoon tehtävä vaikutus. Viineistä tuli työni.

Minulle viini on ruokajuomien kuningas. Työpäivän aikana maistelen useita eri viinejä. Jos jokin niistä miellyttää, se päätyy ruokapöytään. Arkena maistelu jää kuitenkin vain maisteluksi, sillä en usko välimerelliseen ruokavalioon viinin terveellisyyden osalta. Iloitsen toki aina, kun hyvä viini ja ruoka kohtaavat.
"Olin ihan hyvä kotikokki, kunnes neljä vuotta sitten syntyneet kaksoset heittivät kapuloita rattaisiin. Yhtäkkiä ei ollut enää aikaa tutustua resepteihin, vaan nopeus ja ravitsevuus ratkaisivat."
Aloin kokata säännöllisesti vasta yksitoista vuotta sitten esikoiseni syntymän jälkeen. Olin ihan hyvä kotikokki, kunnes neljä vuotta sitten syntyneet kaksoset heittivät kapuloita rattaisiin. Yhtäkkiä ei ollut enää aikaa tutustua resepteihin, vaan nopeus ja ravitsevuus ratkaisivat. Myös voimannostoharrastukseni näkyy keittiössä: ruoka on bensaa.
Kokkina olen hidas – tykkään kuunnella samalla musiikkia ja fiilistellä. Onneksi vaimoni laittaa todella hyvää ruokaa ja on siinä minua nopeampi. Kokkausvastuuni painottuu viikonloppuihin, kun on aikaa rönsyillä. Vahvuuteni on improvisoida aterioita jääkaapin antimista.


Keittiössämme kananmuna on fundamentaalinen rakennusaine. Se on edullinen ja hyvä proteiininlähde. Rakastan Aasian makuja, vaikka olenkin matkustellut siellä vain vähän. Kädessäni on ramen-tatuointi ja jääkaapissa aina misotahnaa sekä kalakastiketta. Kotoamme löytyy aina myös italialaisen keittiön perusaineksia: parmesaania ja oliiviöljyä.
Arkipäivän kruunaa hetki, kun kaksoset on haettu tarhasta ja kokoonnumme perheen kesken syömään. Se on maadoittava rutiini, josta en halua luopua.”
Kuka?
Ilkka Sirén on 37-vuotias juoma-asiantuntija, joka kirjoittaa viineistä ja muista juomista muun muassa Maku-lehteen. Asuu Helsingissä Saara-vaimonsa sekä 11-vuotiaan poikansa ja 4-vuotiaiden kaksospoikiensa kanssa.
Nappaa Ilkan 3 arkiruokabravuuria viinisuosituksineen
1. Miso-nakkikeitto on lapsille maistuva arkiruoka. Pari ruokalusikallista misotahnaa tuo tuttuun soppaan rutkasti syvyyttä.

2. Hot pot ja Nutella-dippi on hauska jaettava ruoka, jonka kokkaamiseen koko perhe voi osallistua.

3. Burrata-sardellileivät – klassinen italialainen antipasti on helppo kopioida koto-Suomessa.

Ilkan viinivinkit
- ”Tarjoile viini oikean lämpöisenä 20-20-säännön avulla: ota valkoviini pois jääkaapista 20 minuuttia ennen tarjoilua ja laita punaviini jääkaappiin 20 minuuttia ennen tarjoilua.”
- ”Viilennä huoneenlämpöinen viini laittamalla pullo pakastimeen 10–15 minuutiksi. Kartonkipakkaus viilenee lasipulloa nopeammin.”
- ”Älä turhaan hifistele lasien kanssa. Hyvässä viinilasissa on kolme ominaisuutta: varsi, jottei kämmen pääse lämmittämään juomaa, leveä maljaosa, jotta viinillä on tilaa hengittää, ja ylöspäin kapeneva muoto, jotta aromit eivät karkaa.”
- ”Käytä karahvia. Se on kuin iso viinilasi ja antaa varsinkin punaviinille hyvän happihyppelyn. Aromit tulevat paremmin esille, kun viini saa hengittää edes puoli tuntia ennen nauttimista.”
- ”Muista, että avattu viini säilyy huonosti. Valkoviini ja kuohuviini vain päivän tai kaksi, punaviini kahdesta kolmeen päivään. Madeira ja portviini parisen viikkoa, hanapakkaus kuukauden. Viinipumpulla suljetussa pullossa viini saattaa säilyä päivän pari pidempään, mutta sulkimissa on hurjasti laadullista vaihtelua. Säilytä avattu viini jääkaapissa.”
