Vegaaninen sienipiirakka suppilovahveroista
45 min
LA
MA
MU
VE

Vegaaninen sienipiirakka suppilovahveroista
Tässä vegaanisessa suppilovahveropiirakassa on mehevä tuorejuustotäyte, joka saa potkua chilistä ja raikkautta omenasta.
Ainekset (6 annosta)
Pohja
- 100 gmaidotonta margariinia
- 100 gvegaanista tuorejuustoa (Oatly påMackan)
- 2 dlhiivaleipäjauhoja
- 1 tlpaprikajauhetta
- 1 tlleivinjauhetta
- 1/2 tlsuolaa
Täyte
- 1punasipuli
- 1/2punaista chiliä
- 1omena
- 1 lsuppilovahveroita
- 2 rklrypsiöljyä
- 1/2punainen chili
- 1 tltuoretta rosmariinia
- 1/2 tlsuolaa
- 1/4 tlmustapippuria
- 50 gvegaanista tuorejuustoa (Oatly påMackan)
Tee näin
45 min
{
AKTIIVINEN20 min
PASSIIVINEN25 min
Vegaaninen sienipiirakka leivotaan näin:
- Sekoita keskenään pehmeä margariini ja tuorejuusto.
- Yhdistä jauhot, leivinjauhe ja mausteet. Sekoita ne rasva-tuorejuustoseoksen kanssa, mutta älä vaivaa, ettei taikina sitkisty.
- Kääri taikina tuorekelmuun ja nosta jääkaappiin kovettumaan vähintään tunniksi, jotta siitä tulee helpommin käsiteltävää.
- Suikaloi sipuli ja chili. Leikkaa omena ohuiksi viipaleiksi. Paista sieniä kuivalla pannulla, kunnes neste on haihtunut. Lisää öljy, sipuli, chili ja omena sekä mausteet.
- Kuullota hetki ja lisää vielä tuorejuusto. Sekoittele, kunnes se on sulanut täytteen joukkoon. Anna jäähtyä.
- Kauli taikina jauhoja apuna käyttäen leivinpaperin päällä vuoan (Ø 24 cm) kokoiseksi. Nosta pohja vuokaan ja painele se pohjalle ja reunoille. Pistele haarukalla pohjaan reikiä. Kaada sieniseos piirakkapohjalle.
- Paista 200 asteessa uunin alatasolla noin 25 minuuttia. Peitä vegaaninen sienipiirakka loppuvaiheessa leivinpaperilla, jos pinta tummuu liikaa.
MITÄ PIDIT?
4.35