


Pehmeät piparit – tuttu piparkakkujen maku suussasulavalla koostumuksella
52 min
{
Aktiivinen 45 min
Passiivinen 7 min
Pehmeät piparit maistuvat piparkakuilta, mutta ovat pehmeitä kuin pikkuleivät. Tavallisia pipareita paksummat herkut suorastaan sulavat suussa.
Reseptin ainekset
25 kpl
180 g
pehmeää voita
½ dl
hienoa sokeria
1 dl
fariinisokeria
½ dl
tummaa siirappia
1
kananmuna
5 dl
vehnäjauhoja
1 tl
vaniljasokeria
2 tl
ruokasoodaa (tai 3 tl leivinjauhetta)
1 tl
kanelia
1 tl
jauhettua inkivääriä
½ tl
kardemummaa
(ripaus mustapippuria)
Pehmeät piparit – ohje:
- Mittaa voi, sokerit ja siirappi kulhoon. Vaahdota minuutin ajan. Kaavi kulhon reunat nuolijalla ja lisää seokseen kananmuna. Vatkaa huolellisesti sekaisin.
- Mittaa toiseen kulhoon kaikki kuivat aineet ja sekoita ne haarukalla.
- Lisää kuivat aineet voi-sokeriseokseen ja sekoita vatkaten. Riittää, että ainekset sekoittuvat, vältä ylivatkaamista!
- Peitä taikinakulho kelmulla ja laita se jääkaappiin vähintään puoleksi tunniksi. Pane uuni kuumenemaan 175 asteeseen.
- Pyörittele taikinasta noin pingispallon kokoisia palloja. Laita ne pellille leivinpaperin päälle ja litistä niitä hieman. Paista 175-asteisen uunin keskitasolla 7–8 minuuttia. Valmiit keksit saavat olla vielä vähän pehmeitä.
- Laita keksit lautaselle tai ritilälle jäähtymään. Pehmeät piparit säilyvät ilmatiiviissä rasiassa noin viikon.
Vinkki!
Voit tehdä pehmeiden pipareiden taikinan etukäteen pakkaseen. Pyöritä valmiista taikinasta tanko ja pakasta se kelmuun rullattuna. Leikkaa kohmeisesta taikinatangosta sopivia palasia, pyöritä palloiksi ja paista.
Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat