
”Lapsille kokkaaminen on välillä aika ahterista” – muusikko Samae Koskisen keittiössä valmistuu rapeaa tofua ja munakokkelileipiä
Muusikko Samae Koskisesta on kasvanut vuosikymmenten aikana oiva kasviskokki, joka on keikalla keittiössä päivittäin. Paras ja vaativin yleisö on oma perhe.
Kun taiteilija Samae Koskinen käy kekkereillä, hän ei koskaan syö mitään.
”En ole parhaimmillani edustustilaisuuksissa. Pelkään, että puhun ruoka suussa tai röyhtäilen”, hän paljastaa.
Perheenisä Samae Koskinen sen sijaan harrastaa ruoanlaittoa intohimoisesti ja seuraa alan trendejä Instagramissa. Lasten mieliksi kaapista löytyy aina pastaa.

”Lapsille kokkaaminen on välillä aika ahterista. Asiat joko kelpaavat tai eivät vailla logiikkaa: oksennuksen näköinen linssikeitto käy, mutta kaunis värikäs salaatti ei. Kaiken voi sössiä pienellä jutulla; pojalleni se oli yrtit, tyttäreni taas oli pitkään perunavihamielinen.”
Se alkoi purkkipavuista
Nuorta Koskista ruoanlaitto ei kiinnostanut ”pätkääkään”. Se muuttui pakon alla, kun hän lopetti lihansyönnin 17-vuotiaana.
”Mutsi oli hyvä ruoanlaittaja, mutta ilmoitti, että ei ala tehdä kahta eri safkaa. Elin sitten aika pitkään soijarouheella ja purkkipavuilla.”
Kymmenisen vuotta myöhemmin kasviskokki Koskinen sai hedonistisen oivalluksen.
”Ymmärsin yhtäläisyyden kokkaamisen ja muun luovan toiminnan välillä: hyvän ruoan avulla voi tehdä maailmastaan hetkellisesti paremman paikan. Ruoan kanssa jokainen päivä voi olla juhla.”

Taikaa kattilassa
Nykyään Koskinen tekee ruokaa harvoin vain itselleen.
”Kun kokkaan, siihen liittyy lähes aina muut ihmiset. Haluan tuoda taikaa heidän päiväänsä.”
Taikuus vaatii kuitenkin aikaa.
”Hosuminen on tylsää. Kiireessä kärsii sekä lopputulos että oma fiilis. Ruoankin laittamisessa tärkeintä on itse matka: raaka-aineiden pilkkominen ja niiden fiilistely.”
Kattamiseen tai esillepanoon Koskinen ei juurikaan panosta, mutta ruoka-ajoista hän yrittää pitää kiinni.
”Lapsien myötä olen huomannut, että säännöllisyys on hyve. Jotta nälkä ei pääse yllättämään, pyrin olemaan aina askeleen edellä niitä tyyppejä, joille kokkaan.”

Ruokaesikuva löytyi reissusta
Vaikka Koskinen inspiroituu ”somessa kokkaavista italialaisista nonnista”, merkittävin ruokavaikuttaja löytyy omasta menneisyydestä.
Ylioppilaskirjoitusten jälkeisenä kesänä hän lensi Manchesteriin matkakumppaninaan silloinen tyttöystävänsä. Paluumatka Euroopan läpi taittui bussilla. Vuorokauden matkustamisen jälkeen ilman eväitä reissuun lähtenyt nuoripari saapui nääntyneenä Göteborgiin.
”Kaupungissa asunut tyttöystäväni täti iski meille käteen pullot Carslbergiä ja paistoi voissa sienipihvejä, jotka olivat älyttömän hyviä. Päätin, että haluan olla tuollainen henkilö, joka tarjoilee läheisilleen herkullisia makukokemuksia.”
Nappaa Samae Koskinen bravuuriruokien reseptit talteen:
Munakokkelileivät

”Siskoni hakee kerran kuussa hirveän määrän kananmunia suoraan tuottajalta ja saan niistä osani. Teen munakokkelileipiä usein lapsille ja landella yövieraille aamupalaksi”, Samae Koskinen kertoo.
Munakokkelileipien reseptin löydät täältä!
Tofu-bowlit

”Mahtava keksintö on repiä tofu summittaisiksi paloiksi ja valmistaa airfryerissa. Punakaali tuo annokseen rapeutta. Raasteena se uppoaa huomaamatta lapsillekin. Sekaan sopii myös paistettu varhais- tai lehtikaali ja sienet”, Samae kertoo arkibravuuristaan.
Katso resepti tofubowleihin täältä!
Grillattu melanzane

”Suomalaisten suhde munakoisoon on kalsa – ei ihme, sillä ravintoloissa munakoiso on usein raakaa. Munakoison paistamisessa tärkeintä on öljyn määrä, eikä melanzanessa säästellä juuston kanssa. Teen tätä ruokaa harvoin, sillä pelkään sydänterveyteni puolesta!” Samae Koskinen taustoittaa bravuuriruokaansa.
