
Lukijoidemme rakkaat joulukakut: joulunodotuskakku, joulumuorin kakku ja jouluyön kakku
Joulukakut ovat lukijoidemme suosikkeja vuodesta toiseen! Yksi leipoo jo joulua odottaessa, toinen vasta jouluyönä. Kolme suosituinta lukijareseptiämme ovat kaikki erilaisia niin maultaan kuin tarinaltaan.
Joulua odotellessa


Koska joulupyhinä on niin paljon muuta herkuteltavaa, joululeivonnaisten paras aika on Anni Peltolan mielestä jo ennen joulua. Yli kymmenen vuotta sitten hän tykästyi Kotivinkin kakkureseptiin, jota hän on sittemmin leiponut lähes joka vuosi joulunodotuskakuksi pimeiden iltojen iloksi.
Mummon reseptillä

Joulumuorin kakku on Ranteita myöjen taikinasa -blogin pitäjän Marika Kailan perinnekakku, jota hän on leiponut jo kymmenen vuotta. Resepti on alun perin mummolta saatu. Ensimmäinen joulukakku leivotaan jo marraskuussa. Joulun alla kakkuja tehtaillaan useampi.
Jouluyön tunnelmointiin


Jouluyön kakku on kuulunut yli 30 vuotta Riitta Lehtomäen joulupöytään. Ei ihme, sillä kakku sananmukaisesti sulaa suuhun! Nykyään myös Riitan tytär leipoo kardemumman tuoksuista kakkua. Kakku on pumpulin pehmeä eikä tuhti ja tiivis, kuten monet joulukakut.