
1. Arkkitehdin persoonalliset ideat
Hollantilaissyntyisen arkkitehti Willem van Bolderenin perheen 1940-luvun rivitalokoti Herttoniemessä on täynnä persoonallisia yksityiskohtia, joita lapset rakastavat. Yksi niistä sijaitsee perheen tyttären Tildan huoneessa. Willem rakensi lastenhuoneeseen koko seinän kattavan kaapiston ja sängyn yhdistelmän, joka jättää lattialle runsaasti leikkitilaa. Kaapisto koostuu Ikean moduuleista ja kätkee sisäänsä valtavasti säilytystilaa leluille, kirjoille ja vaatteille. Katso lisää kuvia upeasta sängystä täältä.
2. Yhteiset puuhastelutilat perheelle
Muotoilija Petra Lassenius ei halunnut kovin isoa taloa itselleen ja teini-ikäisille lapsilleen. Makuuhuoneet pidettiin tarkoituksella pieninä. Lapsilla ei ole omissa huoneissaan kirjoituspöytiä, vaan läksyt, askareet ja työt tehdään yläkerran studiotilassa tai alakerrassa. Yhteisissä tiloissa kukin saa jättää keskeneräiset ompelu-, maalaus- tai piirustusprojektinsa esille. Ne eivät häiritse silmää.
3. Käytännöllistä mutta mielikuvitusta kutkuttavaa
Maskulaisessa omakotitalossa on panostettu lastenhuoneisiin. Perheen äiti, sisustussuunnittelija Elina Tommila, ideoi perheen kahdelle pojalle huoneet, joiden sängyt on koteloitu vanerilla. Näin sänky näyttää aina siistiltä, eikä sen alle keräänny ylimääräistä roinaa. Reilun kokoiset huoneet on sisustettu murretuilla väreillä.
4. Vahvoja kuvioita
Huippukokki Teemu Auran kotona hallitsevat vahvat tapettivalinnat. Sama linja jatkuu myös lastenhuoneessa. Lapset saivat valita huoneeseensa tapetin Teemun antamasta kolmesta vaihtoehdosta.
5. Hallittu väripaletti
Sisustuskauppias Nat Wheeler on sävytaituri, joka valikoi kotinsa väripalettiin harmaata, roosaa ja salvianvihreää. Samat sävyt toistuvat lastenhuoneissa.
Jos innostuit tyylistä, voit katsoa täältä lisää kuvia.
6. Kaupunkikoti leikkejä varten
Marja ja Jukka Kontiokarilla on kolme lasta, ja heidän avaran kaupunkikotinsa sisustus on suunniteltu lasten leikkejä silmällä pitäen. Usein sohvatyynyt, peitot ja kaikki muu irti lähtevä muuttuvat lasten leikeissä majan tai pomppuradan rakennusaineiksi. Kotiin on suosiolla valittu huonekaluja, joihin on saatavilla irtopäällisiä ja joita voi muunnella elämäntilanteen mukaan.