


Okonomiyaki eli Japanin pizza
15 min
Okonomiyaki on japanilainen paistettu ruoka, joka muistuttaa eurooppalaista munakasta. Valmista tämä ihana pitsamainen munakas vaikkapa aamupalaksi.
Reseptin ainekset
4 annosta
4
kananmunaa
2 dl
vettä
1½ dl
vehnäjauhoja
1½ tl
suolaa
150 g
lehtikaalia
2
kevätsipulinvartta
2 rkl
öljyä
2
avokadoa
4
viipaletta graavilohta
1 dl
majoneesia
1 rkl
misotahnaa
1 rkl
vettä
Lisäksi
tuoretta wasabirucolaa (tai tavallista rucolaa)
- Sekoita kulhossa munat, vesi, jauhot ja suola tasaiseksi taikinaksi. Jätä turpoamaan.
- Poista lehtikaalista kova keskiruoti ja leikkaa lehdet ohuiksi suikaleiksi. Viipaloi kevätsipulit.
- Kuumenna pannu, lisää öljy, kaali ja sipuli. Kypsennä pari minuuttia sekoitellen. Alenna lämpöä. Kaada munakastaikina pannuun ja anna kypsyä noin 5 minuuttia, käännä ja paista vielä pari minuuttia toiselta puolelta.
- Munakkaan kypsyessä kuutioi avokado ja suikaloi graavilohi. Mausta majoneesi misotahnalla ja ohenna vedellä.
- Lisää pinnalle avokadot ja lohi. Raidoita pinta misomajoneesilla ja koristele okonomiyaki rucolalla tai pirteän makuisella wasabirucolalla.
Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat