


Nokkos-gnocchipannu on keväisen vehreä pikaruoka – valmistat sen näppärästi yhdellä pannulla!
20 min
Paista kaupan valmiit perunagnocchit ensin pannulla rapsakoiksi ja hauduta meheviksi kasvikermassa. Vehreän pikapaistoksen kruunaa tuore kotimainen nokkonen ja paahdetut pähkinät.
Reseptin ainekset
4 annosta
2 l
nokkosenlehtiä (noin 4 dl ryöpättynä)
2
valkosipulinkynttä
1
sipuli
1 rku
basilikaa
2 dl
hasselpähkinöitä
½ dl
oliiviöljyä
1 pkt (500 g)
perunagnoccheja
2 dl
kasvikermaa
1 tl
kuivattua basilikaa
1 tl
suolaa
¼ tl
mustapippuria
Nokkos-gnocchipannu – ohje:
- Huuhtele nokkoset ja ryöppää nopeasti kiehuvassa vedessä. Siivilöi nokkoset, purista kuiviksi ja hienonna.
- Kuori ja hienonna valkosipulit ja sipuli. Hienonna basilika.
- Paahda pähkinöitä 1–2 minuuttia kuumalla kuivalla pannulla. Rouhi pähkinät veitsellä hieman pienemmiksi.
- Lisää pannulle öljy ja sipulit, paista hetki. Lisää gnocchit ja laske lieden lämpö keskilämmölle. Paista gnoccheja välillä sekoitellen 5 minuuttia. Lisää kasvikerma ja nokkoset. Paista vielä 5 minuuttia, kunnes kerma on kiehunut kasaan.
Nokkosen kerääminen ja käsittely
- Nokkonen on rikkaruohojen kuningas, yksi ensimmäisistä keväällä ylös puskevista villivihanneksistamme. Se on helppo tunnistaa, eikä sillä ole vaarallisia näköislajeja.
- Keväällä ja alkukesästä nokkosen nuoret versot ja lehdet ovat parhaimmillaan, mutta satoa voi kerätä syksyyn saakka. Nokkosapajat kannattaa niittää muutaman kerran kesässä. Näin saat uutta satoa muutamassa viikossa.
- Kasvupaikalla on väliä. Kerää nokkoset puhtaalta paikalta, vähintään koiran flexin mitan päästä kävelyteistä ja autotiestä vähintään sata metriä. Nokkonen kerää nitraatteja, joten vältä typpipitoisia paikkoja, kuten karjasuojien ja huussin läheisyyttä sekä lannoitettuja viljelymaita.
- Ryöppäys alentaa nokkosen nitraattipitoisuutta ja poistaa poltinkarvojen pistävyyden. Huuhtele kasvit ensin runsaalla vedellä tai liota hetki vedessä ja siivilöi. Mittaa isoon kattilaan litra enemmän vettä kuin nokkosia on. Upota nokkoset kiehuvaan veteen ja painele pinnan alle. Peitä kattila kannella ja odota 30–60 sekuntia siitä, kun vesi alkaa uudelleen kiehua. Valuta nokkoset siivilään, huuhtele kylmällä vedellä ja purista kuiviksi. Ryöpätyt nokkoset voi käyttää heti tai pakastaa myöhempää käyttöä odottamaan.
Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat