Hanna Gullichsenin rapea chilipasta koukuttaa – ”Resepti syntyi vähän vahingossa, niin kuin kaikki hyvät asiat”
20 min
{
Aktiivinen
20 minPassiivinen
Kokki ja ruokavaikuttaja Hanna Gullichsenin yksi parhaista makumuistoista on rapea chilipasta. "Resepti syntyi vähän vahingossa, niin kuin kaikki hyvät asiat. Kuvauspäivän jälkeen pöydällä oli raaka-aineita, joista yhdistelin pastan. Sitten vain seisoin ja söin, koska se oli niin superhyvää", Hanna kertoo.
KA
3.5
Teksti
Julkaistu: 11.11.2020

Hanna Gullichsenin rapea chilipasta koukuttaa – ”Resepti syntyi vähän vahingossa, niin kuin kaikki hyvät asiat”
Reseptin ainekset
- 360 gspagettia
- ½ dl oliiviöljyä
- 6valkosipulinkynttä
- 2 tlchilihiutaleita
- 50 gparmesaania tai pecorinoa
- 1sitruunan kuori
- 2 rkl sitruunamehua
- lehtipersiljaa
- mustapippuria
- suolaa
Leipämuru
- 2–3 palaakuivahtanutta vaaleaa (juuri)leipää
- 3 rkloliiviöljyä
- ½ dlpinjansiemeniä
- suolaa
- lehtipersiljaa (muutama verso)
Hanna Gullichsenin rapea chilipasta valmistuu näin:
- Valmista ensiksi leipämuru. Kuumenna pannulla 3 rkl oliiviöljyä ja lisää mukaan karkeaksi revityt leipämurut, paistele kunnes leipä saa hieman väriä. Lisää pannulle myös pinjansiemenet ja lopuksi hienoksi hakattu lehtipersilja. Kaada sivuun odottamaan.
- Laita pasta kiehumaan reilusti suolattuun veteen ja keitä al denteksi.
- Leikkaa valkosipulit ohuiksi siivuiksi veitsen tai mandoliinin avulla.
- Valmista kastike. Kaada puhtaalle pannulle ½ dl oliiviöljyä, kippaa mukaan chilihiutaleet ja valkosipuli, kuullota muutama minuutti, varo polttamasta. Valuta pasta ja yhdistä se kastikkeeseen, sekoita mukaan parmesaani tai pecorino, tiraus sitruunamehua, sitruunankuoriraaste sekä suolaa, mustapippuria ja lehtipersiljaa maun mukaan.
- Kokoa annokset ja viimeistele rapealla leipämurulla.

Safkaa-kirjan superhitti: avokadopasta

Arrabbiata – tomaattinen pastakastike, jossa on roppakaupalla makua ja juuri sopivasti potkua
Kotivinkki

Valkoinen pestopasta on kolmen peen ylellinen arkiherkku – pähkinäpestoa, parmesaania ja pastaa samalla lautasella
Kotivinkki

Niin yksinkertaista, niin hyvää! Nopea tonnikalapasta ruokakirjailija Outi Väisäsen tapaan – nappaa uusi arkiresepti
Maku

Sipulicarbonara on uusi bravuuripastasi karamellisoidusta sipulista, viinirypäleistä ja pecorinosta
Maku

Uusi luottopasta arkeen! Mantelinen romesco-pasta valmistuu hetkessä kuivakaapin aineksista ja maistuu ihanan muhevalta
Kotivinkki

Lehtikaalipestopasta – huippuhelpon pastan taika löytyy itse tehdystä pestokastikkeesta
Kotivinkki

Mustakaalicarbonara – klassikkopasta saa uutta makua mustakaalista
Maku