Grillatut dukkah-vartaat – näiden jälkeen et halua palata perinteisiin grillauskastikkeisiin
20 min
{
Aktiivinen
20 minPassiivinen
Nämä kasvisvartaat kootaan perusaineksista, salaisuus on itse tehty dukkah-mausteseos. Sillä maustaa hyvin myös salaatit, kalan tai broilerin.
GL
KA
LA
MA
MU
VE
4.8
Teksti
Kuvat
Julkaistu: 3.7.2017

Grillatut dukkah-vartaat – näiden jälkeen et halua palata perinteisiin grillauskastikkeisiin
Ainekset (4 annosta)
Dukkah-mausteseos
- ½sitruunan raastettu kuori
- ½ dlsuolattuja pistaasipähkinöitä
- 2 rklpinjansiemeniä
- 2 rklseesaminsiemeniä
- ½ tljauhettua juustokuminaa
- ½ tlchilirouhetta
Kasvisvartaat
- 2suippopaprikaa tai punainen paprika
- 1pieni kesäkurpitsa
- 300 gparsakaalia
- 1punasipuli
- 1 rklöljyä
- ripaus suolaa
- puisia tai metallisia varrastikkuja
Grillatut dukkah-vartaat valmistuvat näin:
- Tee ensin dukkah. Pese ja kuivaa sitruuna, raasta kuori. Rouhi pähkinät ja pinjansiemenet. Sekoita kulhossa kaikki dukkah-seoksen ainekset.
- Pese suippopaprikat, halkaise pitkittäin puoliksi ja poista siemenkalvot ja kanta. Leikkaa 3–4 sentin paloiksi. Pese kesäkurpitsa ja viipaloi 3–4 sentin paloiksi. Pese parsakaali, irrottele kukinnot ja viipaloi varsi. Kuori ja lohko sipuli. Sekoita kulhossa kasvikset ja öljy. Mausta ripauksella suolaa.
- Kastele puiset varrastikut, etteivät ne syty palamaan. Pistele kasvikset tikkuihin. Grillaa noin 8–10 minuuttia.
- Ripottele kasviksille dukkahia. Tarjoile ne grillatun kylmäsavutofun, broilerin tai kalan kanssa.
Katso myös
MITÄ PIDIT?
4.8