


Yhden pellin halloumi-fajitas – arjen paras texmex-ateria valmistuu uunissa ja pitää tiskivuoren pienenä
30 min
{
Aktiivinen 15 min
Passiivinen 15 min
Yhden pellin halloumi-fajitas on texmex-ateria, joka valmistuu kätevästi uunissa. Paista ensin täytteet ja lämmitä lopuksi tortillat uunissa ennen täyttämistä. Vain vartti valmistelua, ja uuni hoitaa loput!
Reseptin ainekset
4 annosta
8
tortillaa
Täyte
300 g
halloumijuustoa
3
paprikaa (erivärisiä)
1
punasipuli
1 rkl
rypsiöljyä
2 rkl
taco-maustetta
1
kypsä avokado
100 g
ranskankermaa
Viimeistely
1 dl
tuoretta korianteria
1
lime lohkoina
Yhden pellin halloumi-fajitas valmistetaan näin:
- Kuivaa halloumi talouspaperilla ja leikkaa juusto reilun kokoisiksi paloiksi. Leikkaa paprikat suikaleiksi. Kuori ja suikaloi sipulit.
- Levitä halloumit, paprikat ja sipulit pellille leivinpaperin päälle ja sekoita joukkoon öljy ja taco-mauste. Paahda 220 asteessa 15 minuuttia.
- Kääri tortillat folion sisään ja laita paketti uuniin viimeisten viiden minuutin ajaksi.
- Leikkaa avokadot viipaleiksi.
- Täytä lämpimät tortillaletut ranskankermalla, paprika-halloumiseoksella, avokadolla ja tuoreella korianterilla.
- Tarjoa limelohkojen kanssa.
Vinkki!
Ranskankerma toimii hyvin kastikkeena ja pehmentää samalla ruoan mausteisuutta.
Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat