


Paistettu Camembert ja leipätikut pellillä
Dippaa pekoniin käärittyjä leipätikkuja sulaan valkohomejuustoon. Näyttävä ja vastustamaton tarjottava illanistujaisiin.
Sekoita kuivat ainekset keskenään ja lisää 42 asteinen vesi. Sekoita ja alusta öljyllä. Anna taikinan kohota noin 30-60 min leivinliinan alla.
Leivo taikinasta jauhojen avulla pötkö ja leikaa se noin 18-20 palaan ja tee niistä pötköjä. Aseta puisen valkohomejuuston laatikko keskelle uunipeltiä leivinpaperin päälle.
Asettele taikinapötköt ulos päin laatikosta ja leikkaa sopivan mittaisiksi. Laita ylimääräiset taikinapalat keskelle, jotta taikinapötköt yhdistyvät.
Pyörittele jokaisen pötkön ympärille pekonia. Paista 200 asteisessa uunissa noin 30 minuuttia. Lisää lopuksi juusto ja jatka paistamista vielä 5 minuuttia.
Koristele tuoreella timjamilla ja nauti heti.
