


Maailman paras!
Niina Lahtisen pavlova – näyttelijän bravuurijälkiruoka on grillijuhlien huipennus
4 h 45 min
{
Aktiivinen 45 min
Passiivinen 4 h 0 min
”Kesäisin pidän grillijuhlia, joihin teen maailman parasta pavlovaa”, Niina Lahtinen kertoo bravuurireseptistään. Juhlatarjottavana pavlova on oiva, sillä pohja on helppo tehdä etukäteen odottamaan täyttämistä.
”Jälkiruoat ovat bravuurejani. Kesäisin pidän grillijuhlia, joihin teen maailman parasta pavlovaa Neljän tähden illallinen -kirjan ohjeella. Marengista tulee kinuskisen venyvää. Tyttöjen syntymäpäivinä paistan pitsireunaisia lettuja, jotka tarjoilen vadelma- tai mansikkahillon ja kermavaahdon kanssa. Tapa on peräisin omasta lapsuudestani.”
Reseptin ainekset
6-8 annosta
5
kananmunan valkuaista
hyppysellinen
suolaa
3 dl
sokeria
2 tl
maissitärkkelystä
1 tl
sitruunamehua
nokare
voita
Täyte
2 dl
kuohukermaa
ripaus
sokeria tai vaniljasokeria
tuoreita marjoja ja hedelmiä
mintunlehtiä
Niina Lahtisen pavlova – ohje:
- Aloita marengin valmistus vähintään neljä tuntia ennen tarjoilua tai jo edeltävänä päivänä. Kuumenna uuni 110 asteeseen. Vuoraa piirakkavuoka leivinpaperilla ja voitele paperin pinta. Valmista marenki. Erottele valkuaiset tarkoin keltuaisista puhtaaseen ja kuivaan teräsastiaan. Lisää suola ja vaahdota sähkövatkaimella.
- Sekoita toisessa astiassa sokeri ja maissitärkkelys tasaiseksi. Jatka valkuaisten vaahdottamista ja lisää joukkoon sokeri-maissitärkkelysseos pienissä erissä koko ajan vatkaten. Kun vaahto on kiinteää, sekoita siihen sitruunamehu. Lusikoi tai pursota marenkivaahto vuoan pohjalle ja tee reunoille ruusukkeita.
- Paista uunissa kaksi tuntia. Sammuta uuni, avaa luukkua hieman ja jätä marenki kuivumaan vielä tunniksi. Nosta leivonnainen huoneenlämpöön ja anna jäähtyä täysin. Valmiin marengin tulisi olla pinnalta rapea mutta sisältä ilmavan pehmeä.
- Tee täyte. Vatkaa kerma napakaksi vaahdoksi ja lusikoi marenkipohjan päälle. Lisää marjat ja koristele mintunlehdillä. Tarjoa heti.
Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat