


Balsamicokirsikat ja mustapippurijäätelö
55 min
{
Aktiivinen 30 min
Passiivinen 25 min
Reseptin ainekset
6 annosta
500 g
kirsikoita
2 rkl
sokeria
1 1/2 rkl
balsamiviinietikkaa
Mustapippurijäätelö
2 dl
kuohukermaa
150 g
ranskankermaa (rasvaa 28 %)
1 1/2 dl
tomusokeria
1
sitruuna
1
limetti
1/4 tl
mustapippuria
Koristeeksi
6
kirsikkaa
Poista kirsikoista varret. Puolita marjat ja poista kivet. Ripottele päälle sokeri ja balsamiviinietikka. Anna marjojen marinoitua hetki jääkaapissa.
Valmista jäätelö. Vatkaa kerma pehmeäksi vaahdoksi ja lisää sekaan ranskankerma edelleen hieman vaahdottaen.
Mausta seos sokerilla sekä hyvin pestyjen sitrusten kuorilla ja mehuilla. Rouhi joukkoon muutama kierros mustapippuria. Valmista massa jäätelökoneella ohjeen mukaisesti.
Annostele hieman valutetut balsamicokirsikat maljoihin ja lusikoi päälle valmis jäätelö. Koristele balsamicokirsikat ja jäätelö mustapippurirouhaisuilla ja kirsikoilla.
Vinkki!
Voit myös notkistaa kaupan vaniljajäätelön ja maustaa sen ohjeen mukaan sitrushedelmillä ja mustapippurilla.
Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat