
Sitä mukaa kun ruska on kypsynyt, Facebookin diy-ryhmät ovat täyttyneet kiihtyvään tahtiin askartelijoiden tekemien vaahteranlehtiruusujen kuvista.
Vaahteranlehtiruusujen, siis minkä? Kyse on puusta pudonneista, kauniin värisistä vaahteranlehdistä tehdyistä "ruusuista". Lehtien koosta ja ruusun toivotusta muhkeudesta riippuen yhteen ruusuun kuluu muutamasta yli kymmeneenkin lehteä. Lehti taitetaan kaksinkerroin ja pyöritetään sitten rullaksi itsensä ympäri. Rullaan lisätään lehtikerroksia lomittain, kunnes ruusu on tarpeeksi muhkea, ja solmitaan lopuksi tyvestä tiukasti kiinni narun tai rautalangan avulla.
Vaahteranlehtiruusuja voi käyttää monenlaisiin askarteluihin pihalla ja kotona. Suosittuja ovat esimerkiksi erilaiset kranssit, kimput ja muut koristeet. Vaahteranlehtiruusuissa tyylejä on yhtä monta kuin on tekijöitäkin – katso alta askartelijoiden hurmaavat toteutukset!
Väriä syyskimppuun, kiitos!
"Näin kuvan vaahteranlehtiruusuista netistä, ja halusin kokeilla itsekin. Vaahteranlehdet ovat kauniita, mutta kuivuvat nopeasti. Ruusun muotoon tiivistettynä ne säilyttävät värinsä kauemmin.
Ensimmäiset ruusut ovat vaikeimpia. Kannattaa silti jatkaa, ja pian huomaa: ahaa, näin tämä toimii!
Yhteen ruusuun menee noin 10 pientä tai viisi isoa lehteä. Lehdet olen kiinnittänyt rautalangalla, mutta periaatteessa mikä tahansa lanka kävisi. Ruusujen päälle voisi suihkuttaa lakkaa värien säilymisen varmistamiseksi, mutta nämä tekemäni ovat ihan luonnollisia. Minulla nämä ovat säilyneet syksystä suunnilleen jouluun saakka, ulkona tai katoksen alla." -Harriet Eklund
"Jokaisesta ruususta tulee omalla tavallaan kaunis"
"Vaahteranlehtien kauniit värit ja niiden helppo saatavuus innosti tekemään ruusuja. Ruusuja on rentouttava tehdä, ei siinä huomaa ajan kulua. Todella helppoa ja nopeaa! Mukavaa on sekin, että jokaisesta ruususta tulee omalla tavallaan kaunis.
Yhteen ruusuun käytän 7–8 lehteä ja kiinnitykseen ohutta rautalankaa. En laita pintaan lakkaa. Ovikoristeena tällainen säilyy kevääseen, mutta värit tietenkin muuttuvat." -Aija Hämäläinen
Vihreää ja punaista, on se vaan niin suloista
"Näin vaahteranlehtiruusuja Instagramissa, ja Youtubesta löysin ohjevideon, jonka mukaan lähdin itse kokeilemaan.
Yhden ruusun tekemiseen ei mennyt kuin pari minuuttia. Lehtiä kului 5–10 per ruusu, ja sidoin ne tiukasti langalla kiinni. Lopuksi lisäsin päälle lakkaa.
Kimpun tekemisestä on nyt pari päivää. Sisällä lämpimässä lehdet ovat hieman alkaneet rypistyä, mutta näyttävät siistiltä edelleen." -Katriina Savola, @kutriina Instagramissa
Väritervehdys appivanhemmille
"Halusin ilahduttaa appivanhempiani tekemällä heille kranssin. Nämä vaahteranlehtiruusut olivat ensimmäiset, jotka tein. Olen kuitenkin koko ikäni näprännyt kaikenlaista. Inspiraation ruusuihin sain Facebookin Askartelua puutarhaan ja pihaan -ryhmästä. Ohjetta minulla ei ollut, vaan opettelin kokeilemalla.
Aikaa oli vain kaksi tuntia, joten hieman kiire tuli. Ainekset olin onneksi jo kerännyt aiemmin. Yhteen ruusuun kiedoin noin 15 lehteä, jotka sidoin topakasti tyvestä yhteen karhulangalla. Jätin lehtiruodit pitkiksi, sillä niiden avulla sain ruusut kiinnitettyä kranssiin.
Ulkona syksyn viileys ja ilmankosteus ovat ainakin toistaiseksi pitäneet kranssin kauniina, viikossa se ei ole nuutunut lainkaan." -Sari
Kokeile vaahteranlehtien lisäksi muitakin materiaaleja
Vaahteranlehtien lisäksi ruusuihin voi käyttää muitakin itselle mieluisia ja tarpeeksi kookkaita puutarha- ja luonnonkasvien lehtiä. Esimerkiksi näiden lehtiä askartelijat ovat käyttäneet:
- Aronia
- Villiviini
- Vuorenkilpi
Jutun kuvat ovat haastateltavien ottamia.