Muuton yhteydessä parvekkeesta oli tullut tupaten täyteen tungettu väliaikainen varasto ylimääräisille kalusteille ja pahvilaatikoille. Vanha puinen lattiaritilä oli kellastunut, eikä tila varsinaisesti muutenkaan kutsunut viihtymään.
Asukkaiden toiveena oli raikas ja vaalea kesäolohuone, jossa olisi tilaa ruokailla, istua iltaa ystävien kanssa ja ottaa aurinkoa.
Vanhat tavarat vietiin kierrätykseen, ja kellastunut lattiaritilä maalattiin kahdesti hieman harmaaseen taittavalla valkoisella lattiamaalilla. Parvekkeelle ostettiin pöytäryhmä, jonka tuolit voi pinota silloin, kun niitä ei tarvita.
Lisäksi hankittiin näppärästi siirreltävä, kevyt metallinen tarjotinpöytä, jota käytetään talvella sisällä. Villamatot tuntuvat mukavalta paljaan jalan alla niin lämpöisenä kesäpäivänä kuin kylmempänä syysiltana.
Tomaatteja ja yrttejä istutettiin erilaisiin laatikoihin, ja kukkia aseteltiin vanhoihin saviruukkuihin sekä koreihin. Ne toivat perusparvekkeeseen luonnetta.
Mitä muodonmuutos maksoi?
- Lattiamaali (Betolux Aqua, Tikkurila), 30 e
- Matot (Ikea), 100 e
- Pöytäryhmä (K-Rauta), 400 e
- Tarjotinpöytä (Jysk), 20 e
Yhteensä 550 e
Viritä ideaa: sisusta kesäkeitaan kaikki pinnat!
Suojaudu. Jos aurinko paistaa liikaa, viritä sivuverhot lasien eteen tai asennuta sälekaihtimet. Ne on helppo vetäistä eteen, jos paahde alkaa ärsyttää.
Vaihda väriä. Maalaa lattiaritilä räväkällä sävyllä, kuten vaikka auringonkeltaisella. Jo maalatun pinnan päälle voi maalata suoraan toisella värillä. Helppoa!
Hyödynnä katto. Viritä pienellä parvekkeella kukka-amppeleita roikkumaan, niin saat runsaamman kukkakeitaan.
Ripusta seinälle. Jos tarvitset lisätilaa kukille, kirjoille, astioille tai ylimääräisille ruukuille, asenna takaseinälle hylly.