
Viime vuoden asuntomessuilla Seinäjoella huomio kiinnittyi siihen, että poikkeuksellisen moni talo oli saanut täysin mustan julkisivun. Usein kyse oli taloista, joissa mustan ylivalta näkyi myös sisätiloissa – tai vähintäänkin sisustus oli skandinaavisen selkeä ja mustavalkoinen. Tummat messusuosikit löydät täältä.
Nopea katselmus takavuosien asuntomessutaloihin kertoo, että julkisivuväristyksen käännekohta tapahtui juuri viime vuonna, sillä vielä Vantaalla 2015 suurin osa taloista oli valkoisia – tosin siellä oli esimerkiksi mustia ikkunanpuitteita.
– Tummia julkisivuja on näkynyt jo aiemmin esimerkiksi Tanskassa ja Hollannissa. Ulkoväritysten trendit vaihtelevat samoin kuin sisustuksen värit. Meille Suomeen ne kulkeutuvat usein vähän jälkijunassa, sanoo rakennussuunnittelun professori Pirjo Sanaksenaho Aalto-yliopiston arkkitehtuurin laitokselta.
Hyvin tummia julkisivuja on pientalojen lisäksi nähtävissä muussa asuntorakentamisessa. Esimerkiksi monet Helsingin uusien asuinalueiden, kuten Jätkäsaaren ja Kalasataman, kerrostalot ovat tummaa tiiltä.
– Tanskalainen puutalo, kalastajanmökki, on perinteisesti ollut musta. Se on ehkä traditionaalinen tausta tälle trendille, mutta viime kädessä kyse on siitä, että vaihtelu virkistää suunnittelijoiden silmää ja lopulta kuluttajatkin omaksuvat suunnittelijoiden uudet ihanteet, Sanaksenaho lisää.
Jyväskylä 2014: Tummanharmaan esiinmarssi
Jyväskylän asuntomessuilla yleisilme oli vielä vaalea, mutta tummanharmaita taloja oli useampi. Tuo väritys tuntui kolme vuotta sitten varsin modernilta. Tummanharmaita olivat muun muassa hirsitalo Honka Harmonia, laatikkotalo Cube sekä tilaelementeistä tehty Älvsbytalo, jonka ikkunanpuitteet oli maalattu pirteästi punaisiksi.
Upein esimerkki mustasta talosta oli paikalla rakennettu Skammin talo, jonka julkisivu muurattiin eurooppalaiseen tapaan mustista keraamisista savikattotiilistä. Sisäpihalla ulkoverhoukseen käytettiin ruskeaa puuta.
Kastellin mustaksi maalattu Moderni 147 edusti tehokasta, kaksikerroksista taloa, jollaisia on viime vuosina näkynyt nimenomaan tiiviisti rakennetuissa kaupunkiympäristöissä.
Vantaa 2015: Värikkäitä kivitaloja
Vantaan asuntomessut olivat kivitalojen juhlaa. Suurin osa kivitaloista oli puhtaanvalkoisia. Tosin Vantaalla nähtiin myös väri-iloa: Urban Villa oli liila, Jämerän Leija punainen ja Lammi Kivitalojen Casa del Limon lämpimän oranssi. Vantaalla värit alkoivat palata myös sisätiloihin pitkän valkoisen kauden jälkeen.
Tummaa trendiä Vantaalla edusti oikeastaan vain hirsitalo Villa Kapee.
Seinäjoki 2016: Mustat kaunottaret
Seinäjoen asuntomessuilla kesällä 2016 nähtiin useita täysin mustia taloja, ja niistä komeimpia oli Honkatalojen Riihi, joka paloi täysin messuvuoden tammikuussa. Tämä hirsitalo kuitenkin saatiin rakennuttajan, talotehtaan ja tavarantoimittajien yhteisponnistuksella rakennetuksi uudelleen.
Riihen naapurissa oli toinen musta kaunotar, selkeälinjainen hirsitalo Honka Markki. Myös Talo Lumiance oli musta, niin ulkoa kuin sisältä.
Katso täältä, miltä Seinäjoen mustat talot näyttivät.
Mikkeli 2017: Kolmannes tummia taloja
Mikkelissä tullaan näkemään hyvin monipuolinen talokavalkadi, jota ei juuri kaavoituksella ole säädelty. Noin kolmannes taloista on hyvin tummia, puurakenteisia esimerkkejä ovat Kannustalon Harmaja Saimaa, Hongan Ink ja Sun Housen Talo Vahvaselkä. Kivitaloista Villa Kuusikko on täysin musta. Näiden lisäksi moni on valinnut taloonsa harmaan eri sävyjä.
”Mustasta on tullut vakioväri”
Kannustalon toimitusjohtaja Mika Uusimäki vahvistaa mustan ulkovärityksen vetovoiman.
– Meillä tummat julkisivut alkoivat yleistyä sen jälkeen, kun Lato-talomalli esiteltiin Habitaressa vuonna 2009. Alkuvaiheessa Lato herätti kiinnostusta erityisesti suunnittelijapiireissä. Varsinaisesti malli löi itsensä läpi vasta Jyväskylän asuntomessuilla 2014. Messutalo oli valkoinen, mutta monet asiakkaat halusivat omaan Latoonsa tummat julkisivut, Uusimäki kertoo.
Kannustalo julkisti keväällä 2016 Black Edition -kokoelman, jossa monet rakastetut Kannustalo-mallit esiteltiin mustina. Sen myötä musta ja ylipäätään tumma julkisivu on yleistynyt kaikissa talotehtaan malleissa – niin perinteisen näköisissä kuin moderneissa.
– Mustasta ulkoverhouksesta on tullut yksi vakiovärimme, Uusimäki toteaa.
Black Edition -kokoelma sai alkunsa eräässä asiakasillassa Uusimäen luokse tuli mustiin pukeutunut pariskunta, joka halusi itselleen kartanomaisen, mansardikattoisen Rauhalan – julkisivuja ja sisustusta myöten mustana. Tämä asetti haasteita lista- ja väliovitoimittajille, mutta lopulta kaikki järjestyi.
– Prosessin myötä syntyi idea mustan värin ympärille rakennetusta kokonaisesta talokokoelmasta. Black Edition puolestaan innoitti Helena Karihtalaa Pohjanmaa-talon sisustuksessa Seinäjoella sekä Kirsi Valantia nyt Mikkelissä.