
Linda Permanto jätti hyväpalkkaisen johtajatyön ja perusti unelmiensa lankakaupan: ”Kävi miten tahansa, minusta on hienoa, että uskalsin ja yritin”
Kun Linda Permannon äiti kuoli muistisairauteen, Linda päätti ruveta pitämään itsestään parempaa huolta. Äidiltä saamillaan perintörahoilla hän perusti lankakaupan.

Olo oli vetämätön ja väsynyt, vaikka takana oli viikkojen mittainen kesäloma. Espoolaisesta Linda Permannosta tuntui, kuin hän olisi ollut puolikas versio itsestään.
Oli elokuu 2024, ja Linda oli työskennellyt lankavalmistaja Novitan markkinointi- ja designjohtajana lähes viiden vuoden ajan. Yleensä hän oli palannut kesäloman jälkeen töihin iloisena ja täynnä energiaa. Nyt nämä tunteet eivät tulleetkaan.
”Minulle ominainen sisäinen paloni oli sammuksissa.”
Linda tiesi kipeästi kaipaavansa muutosta. Mutta millaista? Siihen hänellä ei ollut vastausta, kun hän irtisanoutui työstään viime syyskuussa.
Hiljalleen Lindan mielessä alkoi kyteä ajatus neulojan paratiisista. Se vaati sisäisen äänen kuuntelemista, vuosien kokemuksen hyödyntämistä – ja ennen kaikkea vähän hullunrohkeutta ja uskallusta riuhtautua irti tutusta ja turvallisesta.
Äidin menehtymisen jälkeen rupesin kiinnittämään paljon enemmän huomiota terveyteeni ja hyvinvointiini.
Sisäinen palo tukahtui
Voisinko vihdoin tehdä jotain hyvää itselleni? Lakata venymästä ja paukkumasta muiden vuoksi ja keskittyä voimaan itse hyvin – myös työelämässä?
Tämän ajatuksen äärelle Linda havahtui juuri ennen irtisanoutumistaan. Lindan äiti oli kuollut talvella 2022 sairastettuaan Alzheimerin tautia seitsemän vuotta.
”Äidin menehtymisen jälkeen rupesin kiinnittämään paljon enemmän huomiota terveyteeni ja hyvinvointiini. Se sai minut pohtimaan, pidänkö itsestäni tarpeeksi huolta ja voisinko vaikuttaa tulevaisuuteeni ja pienentää sairastumisen riskiä.”
Laadukasta ja kasvisvoittoista ravintoa, kuntosaliharjoittelua ja omaa aikaa arkeen raivannut kolmen lapsen äiti huomasi nopeasti, miten suuri merkitys arkisilla valinnoilla oli hyvinvoinnille. Mielenrauha löytyi neulomisesta ja tuokioista, jolloin hän sai olla yksin ajatustensa kanssa.
Vaikka vapaa-ajalla hyvinvoinnin elementit löysivät pysyvän paikan Lindan arjessa, jotakin kuitenkin puuttui.
”Ehkä vähän hedonististen hyvinvointiajatusteni kautta minulle syntyi voimakas tarve kehittää työhyvinvointiani ja pohtia syvällisemmin, millaiset asiat tuovat minulle iloa.”
Ensisysäys ratkaisulle oli tullut muutamaa kuukautta aiemmin, kun Linda pysähtyi tuntemattoman ihmisen sanojen äärelle.
Minusta alkoi tuntua, että tarvitsisin toisenlaisen työympäristön, jotta voisin olla paras versio itsestäni.

Vieraan kysymys pysäytti
Oletko sinä se Novitan Linda? Ventovieraan naisen yllättävä kysymys Töölön uimahallin suihkutiloissa sai Lindan hämilleen. Oli kevät 2024, ja hän oli ollut tapansa mukaan aloittamassa päiväänsä seisomalla kylmävesialtaassa viiden minuutin ajan.
Tilanne nauratti molempia. Käsityöalalla tunnettu suunnittelija kävi sentään pesulla ilman puikkoja ja lankakerää.
”Kohtaaminen jäi kuitenkin mietityttämään. Haluaisin edustaa ihan omaa itseäni enkä mitään muuta – erityisesti silloin, kun olen alasti.”
Linda ymmärsi, että miltei viisi vuotta kestänyt työrupeama Pohjoismaiden suurimman käsityölankojen valmistajan palveluksessa olisi tulossa tiensä päähän.
”Olen hyvin luova, herkkä ja empaattinen ihminen, joka kaipaa voimakasta liekkiä innostuakseen. Minusta alkoi tuntua, että tarvitsisin toisenlaisen työympäristön, jotta voisin olla paras versio itsestäni.”
Lindalla on aina ollut kova palo ideoida. Aiemmin hän oli valmistunut kauppatieteen maisteriksi ja työskennellyt kymmenen vuoden ajan yrittäjänä muotialalla. London College of Fashionissa opiskellut Linda järjesteli muotikuvauksia, tapahtumia ja messuja ja työskenteli myöhemmin myös muotitoimittajana.
Vuosien aikana hän oli reissannut lukemattomissa lankakaupoissa ympäri maailman. Matkoiltaan hän napsi mieleensä muistoja ihastuttavista yksityiskohdista, mutta myös huomioita siitä, mikä voisi olla toisin. Vasta viime vuoden lopussa hän oivalsi, miten voisi hyödyntää kaikkea kokemaansa.
Linda oli saanut äidiltään perinnön ja päätti ottaa riskin, vaikka osa tuttavistakin ihmetteli, miksi ihmeessä hän jätti hyväpalkkaisen vakityönsä.

Ei kannustavia esimerkkejä
Työvoimatoimiston työntekijä pudisteli päätään. Hän ei missään nimessä voisi suositella Lindalle yrittäjyyttä.
”Olin hyvin hämilläni. Eikö hänen tehtäviinsä kuuluisi kannustaa ja rohkaista työntekoon, oli kyse sitten yrittäjyydestä tai jonkun toisen alaisuudessa työskentelystä?” Linda muistelee viime vuoden lopun puheluaan virkailijan kanssa.
Irtisanoutumisensa jälkeen hän oli pohdiskellut parin kuukauden ajan uransa uutta suuntaa. Hiljalleen syntyi ajatus omasta lankakaupasta.
”Avasin Pinterestin ja rupesin luonnostelemaan ajatuksiani. Millainen olisi brändini, miltä se näyttäisi? Mitä haluaisin tarjota asiakkaille?”
Linda oli saanut äidiltään perinnön ja päätti ottaa riskin, vaikka osa tuttavistakin ihmetteli, miksi ihmeessä hän jätti hyväpalkkaisen vakityönsä.
Kun Lindan puoliso Lauri Permanto ja veli Jan Koskinen lupautuivat mukaan, he ryhtyivät yhdessä perustamaan yritystä. Kolmikko etsi ja vuokrasi vauhdilla kaupalle toimitilan ja teki hankintoja: valtavasti erivärisiä ja eri materiaaleista valmistettuja lankoja, puikkoja ja virkkuukoukkuja.
”Tällaiseen bisnekseen tarvitaan paljon pääomaa, koska materiaalit tulee ostaa kerralla ja maksaa heti.”
Lindan ex-mies auttoi liiketilan remontissa, ja 81-vuotias eläkkeellä oleva hammaslääkäri-isäkin osallistui seinien maalaamiseen. Lukuisat ystävät ilmaantuivat kantamaan tavaroita.
Samaan aikaan mielessä pyörivät myös riskit: taloudellisesti vaikeina aikoina moni vastaava pienyritys oli päätynyt konkurssiin.
”Kannustavia esimerkkejä ei ollut montaa. Ymmärrän, että monille tällainen riski tuntuisi varmasti ehkä liiankin suurelta. Itse ajattelin, että on uskallettava kokeilla siipiäni – jos ei yritä, mitään ei voi tapahtua.”
Linda tietää, että olisi päässyt helpommalla vain vaihtamalla työpaikkaa.
”Ymmärrän, että voimme myös epäonnistua. Kävi miten tahansa, minusta on hienoa, että uskalsin ja yritin.”
Tammikuussa Helsingin Kruununhaassa vietettiin lankakauppa Sunday Knitting Clubin avajaisia.
Minulla on aina ollut halua testata rajojani. Sitä on tukenut äidin vankkumaton usko siihen, että minusta on mihin vain.
Äiti tuki loputtomasti
Vaikka äidiltä saatu taloudellinen perintö mahdollisti yritystoiminnan aloittamisen, Linda ajattelee äidiltään tulleen henkisen pääoman olevan monin verroin arvokkaampaa.
”Äiti kannusti minua loputtomasti silloinkin, kun en uskonut itseeni ja kykyihini.”
Linda kuvailee äitinsä olleen perheen kuningatar ja hänen paras ystävänsä. Kun Linda sai ”hulluja ideoita”, äiti tuki tytärtään. Kuten 12 vuotta sitten, kun Linda osti ex-puolisonsa kanssa massiivisen remontin vaatineen vapaa-ajan asunnon Hangosta.
”Minulla on aina ollut halua testata rajojani. Sitä on tukenut äidin vankkumaton usko siihen, että minusta on mihin vain. Vaikka äiti ei ole enää täällä, hän on silti kannustajani ja läsnä jokaisessa päivässäni.”
Mitä meninkään tekemään?
Perintörahat olisi voinut käyttää asuntolainan lyhennykseen, elellä mukavasti, matkustella tai nauttia vapaudestaan. Linda valitsi toisin. Hän haluaa näyttää viisivuotiaalle Lily-Majlle, 15-vuotiaalle Lunalle ja 18-vuotiaalle Magnukselle esimerkkiä.
”Haluan kannustaa lapsiani olemaan rohkeita, kuten äitikin teki. Ehkä olen tullut siihen ikään, että haluan jättää itsestäni merkin ja tarinan lapsillenikin.”
Vaikka Lindan elämänmuutos on vielä tuore, hän on huomannut arjessaan jo näkyviä muutoksia.
”Nukun pitkästä aikaa yöni heräilemättä. Työmäärä on kova, mutta en ole lainkaan stressaantunut, vaikka hommia on viikonloppuisinkin.”
Yrittäjänä Lindan itselleen nostama kuukausipalkka merkittävästi pienempi kuin vakituisena työntekijänä johtoasemassa.
”Alkuun koin hetken aikaa huonoa omaatuntoa irtisanoutumisestani ja pohdin miehelleni, mitä olinkaan mennyt tekemään.”
Nopeasti nämä ajatukset kaikkosivat, kun Linda ryhtyi pohtimaan rahan merkitystä.
”Kovat tulot eivät tuo onnellisuutta. Asiat ovat nyt paljon paremmin kuin silloin, kun talouteni oli turvatumpi.”
Linda muistelee kuulleensa, miten moni saattohoidossa oleva ihminen katuu tekemättä jääneitä asioita ja sanoja, jotka jäivät sanomatta. Hän ajattelee, että lankakauppa on tietyllä tavalla myös kunnianosoitus äidille. Äiti oli esteetikko, joka rakasti kaikkea kaunista. Hän äiti olisi osallistunut liikkeen laittamiseen suurella innolla.
”Mietin monesti täällä ollessani, että miten äiti olisi tehnyt. Kun huomaan onnistuvani, tiedän, että hän olisi iloinen.”

Lindan vinkit unelman toteuttajalle
1. Etsi ympärillesi ihmisiä, jotka haluavat auttaa sinua onnistumaan ja haluavat nähdä sinun menestyvän. On todella tärkeää löytää tyypit, jotka haluavat sinulle hyvää. Minulla ne ovat olleet erityisesti veljeni ja puolisoni.
2. Vinkkejä ja neuvoja satelee paljon, kun ihminen ryhtyy uuteen. Pidä silloin tiukasti kiinni omasta visiosta ja tee raja muiden ihmisten ajatusten ja omien ideoiden välille. Omaa intuitiota pitää kunnioittaa ja olla tietyllä tavalla vähän immuuni toisten puheille.
3. Älä ikinä hauku itseäsi ja tuomitse itseäsi, vaan ole aina itsesi paras ystävä. Jos kompastut, niin nosta itsesi ylös ja sano, että kaikki järjestyy. Itsensä ruoskimisella ja lyttäämisellä ei saavuteta unelmia.