
Siirrä kasvit pois pikkuruukuista ja tee niistä helpot miniasetelmat – nappaa myös puutarhasta sisälle ”ilmakasveja”
Pienissä ruukuissa myytävistä sypresseistä, pilkkulehdistä ja mehikasveista voi loihtia kauniita asetelmia erilaisiin astioihin. Käytä kaverina sammalta.
Pienessä ruukussa kasvavan sypressin ja valesypressin multa kuivaa nopeasti, jolloin neulaset ruskettuvat. Säntillistä kastelua vaativat myös pienissä poteissa kasvavat huonekasvit, kuten pilkkulehdet. Hoito helpottuu, kun istutat kasvit isompaan astiaan ja peität pinnan sammalella.

Sypresseistä tai niiden versoista ja sammalesta luot helposti minikokoisen metsän lasimaljaan. Sumuttelu virkistää neulasia ja luo utuisen metsän tunnelmaa.

Muista, että sammalen kerääminen vaatii maanomistajan luvan. Käpyjä, risuja ja havuja voi kerätä maasta ilman lupaa.
Mehikasveista saat myös helppohoitoisia ”ilmakasveja”, jotka kestävät sisällä viikkoja ja jopa kuukausia pienen kostutuksen turvin. Sisäkasveista kokeilemisen arvoisia ovat vaikkapa aaloet ja viirukirjotähti, ulkokasveista taas mehitähdet ja isorikko.
