10 lyhtyä tunnelmallisiin kesäiltoihin
Loppukesän pimenevät illat saavat ajatukset kääntymään syksyyn. Vielä lämpöä kuitenkin riittää, joten varusta terassi tai parveke kynttilöillä ja lyhdyillä ja nauti tunnelmasta.
Teksti
Kuvat
Julkaistu: 27.7.2016
Lara Bohincin Skultunalle suunnittelema Celestial-kynttilälyhty luo siroja varjoja ympärilleen. Materiaali etsattua messinkiä. Halkaisija noin 8 cm, korkeus 11 cm. 76 €, Finnish Design Shop.
Bamboo-lyhty ei liikoja prameile. Materiaali punottua bambua, kehikko metallia. Tuikku tai kynttilä sujautetaan lasikuppiin. Halkaisija 18 cm, korkeus 18 cm. 12,99 €, Jotex.
Harteikas lyhty on näyttävä luonnollisessa värissään. Halkaisija 36 cm, korkeus 44 cm. 126,95 €, Lene Bjerre.
Marocco-lyhdyt luovat tunnelmaa kolmen settinä. Koot 21cm x 14 cm, 18 cm x 12 cm ja 10 cm x 7,5 cm. Materiaali on rautaa. 34,95 €, Ellos.
Be&Livin Blossom-lyhty on etsattua messinkiä, jossa on 24 karaatin kultapinnoite. Halkaisija 10 cm, korkeus 8,5 cm. 44,90 €, Stockmann.
Skurar-kynttilälyhdyn pitsimäiset reunat muodostavat kauniita varjoja. Korkeus 22 cm. 5,99 €, Ikea.
Ison Bambu-lyhdyn voi laittaa lattialle tanssittamaan varjoja. Halkaisija 43 cm, korkeus 45 cm. 45 €, Asko.
Tähkä-lyhdyn on suunnitellut Minna Niskakangas. Halkaisija 24 cm, korkeus 25 cm. 65 €, Pentik.
Oval-lyhty valaisee tietä vaikka pihasaunalle asti. Korkeus 26 cm. 24,50 €, Blossom.
House Doctorin Panel-kynttilälyhty viihtyy pöydällä tai ripustettuna. Saatavilla harmaana, vihreänä ja vaaleanruskeana. Halkaisija 15 cm, korkeus 28 cm. 42 €, Royal Design.