
Taiteilija Johanna Oras on mökillä intohimoinen kalastaja: ”Olen saanut muutaman komean hauen”
Taiteilija Johanna Oras tuntee olevansa mökillä koti-minäänsä verrattuna vapautuneempi ja rentoutuneempi, vaikka maalaisi tai tekisi muita töitä. ”Mökkeilijänä puuhaan koko ajan jotakin”, hän kertoo.


Mökkeilemme...
Kauvatsassa Kokemäellä 1920-luvun metsästysmajassa, joka on ollut aiemmin Sampo-konsernin ja UPM-Kymmenen omistuksessa virkistyskäytössä ja meillä nyt vajaat kymmenen vuotta. Suojeltuun Piitanojaan kuuluvat pää- ja saunarakennus, vierastalo ja ateljee. Oleilemme paikassa galleristipuolisoni Reijo Oraksen kanssa maaliskuusta jäiden tuloon, paitsi sydänkesän Taidekartanossa Punkaharjulla.
Mökkeilijänä...
puuhaan koko ajan jotakin, kuten sisustan ja teen ihania kattauksia omilla tuotteillani ja valokuvaan niitä. Voin olla myös ateljeessani maalaamassa. Joskus vietän laiskotteluhetken, jolloin syntyy tuhat uutta ideaa.
Lempipuuhiani mökillä...
on ehdottomasti saunominen. Rakastamme Reijon kanssa lämmittää saunaa, uida kesällä lämpimässä järvessä ja jäiden tultua avannossa. Mökillä harrastan kalastusta. Mieluiten virvelöin ja vetouistelen. Olen saanut muutaman komean hauen. Pari kertaa keväisin vien verkot vesille.




Rakkain paikka mökillä...
on lasitettu terassi, josta voi ihailla upeita maisemia kolmeen ilmansuuntaan. Yhtä tärkeitä ovat lämmin tupa ja kesällä laituri, jossa kuulee puiden huminan ja saa tuoksutella luontoa.
Seuraava projekti...
voisi olla suihkutilan pinnoitus ja ateljeen suurentaminen sekä linnunpönttöjen lisääminen ympäristöön.
Somistan mökkiä...
kirpputoreilta keräilemilläni ristipistotöillä ja ruusukuvioisilla astioilla. Myös kala-aiheista rekvisiittaa kertyy.
Odotan...
jo mökille mennessä saunan lämmitystä ja lenkkiä lähiluontoon naapurini Hannan kanssa. Ihania ja rentouttavia tuokioita.
Koti-minään verrattuna...
olen mökillä vapautuneempi ja rentoutuneempi, vaikka maalaisin tai tekisin muita töitä.
Mökkeily antaa minulle...
ihanan rauhan ajatuksille lentää. On suurenmoista kerätä hyvää energiaa luonnon keskellä.




Parasta mökillä
Maisema Alati muuttuva järvenselkä.
Tuoksu Nurmi ja niittykukat.
Ääni Lintukonsertit ja tuulen humina.
Metsäneläin Merikotka.
Aamurutiini Kahvi terassilla hiljaisuudessa.
Iltapuhde Iltanuotio naapureiden kanssa.
Vaate Mutkaton oloasu ja maalausvaatteet.
Urheiluväline Hyvät lenkkitossut.
Mökkiruoka Savustettu ahven.
Lempijuoma Vihersmoothiet ja samppanja.
Sydänkesän Johanna Oras mökkeilee Punkaharjulla Taidekartanollaan, jossa on 15-vuotisjuhlanäyttely Hyveiden valtakunta avoinna 16.6.–10.8.