Siirtolapuutarhan ihana piha
Piha ja puutarha
Siirtolapuutarhan ihana piha
Siirtolapuutarhan ihana piha kätkee sisälleen lämpimän punaisen kukkaloiston. Tässä puutarhassa hyötykasvit on sekoitettu rohkeasti koristekasvien joukkoon.

Päärynäpuun vieressä viihtyy näyttävä kallionauhus, Ligularia ’Desdemona’. Niiden toverina ovat raidallinen heinä eli viiruhelpi, pieni valkokukallinen ojakärsämö ’Boule de Neige’, kaunislehtinen malva, vihreänä kukkiva komeamaksaruoho ja taustalla tummuutta korostava purppuraheisiangervo ’Diabolo’.
Keittiöpuutarha on kaunis ja maukas. Parsan vieressä viihtyy yksivuotinen pensasbasilika, joka tuoksuu kosketuksesta.
Siirtolapuutarhan ihanan pihan värimaailma toistuu jopa auringonkukassa.
Asukkaiden lempisävyt puutarhassa ovat viininpunainen ja vihreä. Keltaista ja sinistä tuskin näkee. Syyshohdekukka on kaunsi lisä puutarhaan.
Kukkiva kranssi jatkaa puutarhan harkittua väriloistoa.
Juttu on julkaistu Kotivinkkissä syksyllä 2013.