Säilytyskori pipoille ja lapasille
Tee itse
Säilytyskori pipoille ja lapasille
Virkkaa matonkuteista säilytyskori pipoille ja lapasille. Kirjo kylkeen teksti tai kuva, jonka avulla asusteet löytävät paikkansa.
2.2.2016
 |
Kotivinkki

Näitä tarvitset

  • Kuviollista tai yksiväristä kudetta n. 500 g/kori
  • Virkkuukoukun nro 10 tai käsialan mukaan
  • Puuvillalankaa kirjontaan 
  • Paksun silmäneulan

Virkkaa säilytyskorit

Mallivirkkaus: Virkataan kiinteitä silmukoita (ks) ohjeen mukaan.

Tiheys: 7 ks ja 7 krs = 10 cm.

1. Virkkaa ensin korin pohja. Tee aloitus­silmukka ja 16 ketjusilmukkaa (kjs).

2. Tee 1. krs: Hyppää ensimmäisen s:n yli ja virkkaa toiseen 1 ks, tee vielä 14 ks ja käänny.

3. Tee 2. krs: Virkkaa 1 kjs kääntymistä varten ja sen jälkeen 15 ks. Virkkaa seuraavat 14 kerrosta kuten 2. krs.

4. Kun pohjan korkeus on 16 krs, virkkaa korin reunat. Jatka virkkaamalla pohjan ympäri: virkkaa pohjan jokaiseen sivuun 15 ks = työssä on nyt 60 ks. Jatka virkkaamista spiraalina eli siirry aina suoraan seuraavalle kerrokselle. Mallikorien reunojen korkeus on 11 krs = 11 cm, mutta virkkaa halutessasi reunoista korkeammat.

5. Päätä virkkaaminen kulmaan tekemällä lopuksi 2 piilosilmukkaa. Katkaise kude ja vedä silmukan läpi. Päättele kuteiden päät.

Kirjo kuviot

Mallikirjonta: Kirjotaan edestakaisilla etu­pistoilla.

1. Valikoi työhön sopivan sävyinen puuvilla­lanka. Mallikoreihin on käytetty puikoille 3–4 sopivia puuvillalankoja nelinkertaisena.

2. Sommittele teksti ja kuva mahdollisimman keskelle korin sivua: merkitse tarvittaessa erivärisellä langalla tekstin ja kuvan korkeus sekä leveys virkattuun pintaan. Pipo-tekstin korkeus on 4 krs ja leveys 10–11 ks. Lapas­kuvan korkeus on 8 krs ja leveys 7 ks. Etupiston pituuden määrää kiinteän silmukan korkeus ja leveys. Ainoastaan kaarevissa kohdissa pisto hieman pitenee.

Tee edestakainen etupisto näin:

1. Tuo neula nurjalta puolelta oikealle puolelle.

2. Vie neula 1 ks:n korkeudelta/leveydeltä takaisin nurjalle puolelle.

3. Tuo neula oikealle puolelle seuraavan ks:n toiselta puolelta.

4. Vie neula nurjalle puolelle samasta kohtaa kuin kohdassa 2.

5. Tuo neula oikealle puolelle samasta kohtaa kuin kohdassa 3. Tee seuraavaksi kohta 2 ja jatka näin koko kuvion verran.

Päättele lopuksi langanpäät nurjalle puolelle.

Suosittelemme myös näitä!

Kommentoi »