
"Kutsun kirjailutyyliäni langoilla maalaamiseksi. Olen itseoppinut, eivätkä oikeanlaiset pistot ole minulle tärkeitä. Pystyn kuljettamaan lankaa kankaalla vapaasti eri suuntiin, vähän kuin sivellintä paperilla. Akvarellimaalaus onkin toinen rakas harrastukseni. Värisilmäni on kehittynyt maalatessa niin, että kykenen myös kirjaillessani näkemään langoilla aiheen vaivatta silmieni edessä.
Inspiroidun valosta ja varjoista, ilman niitä töistä tulee pliisuja. Syksyn matalalta paistava aurinko luo maisemaan upeita viistoja ja voimakkaita varjoja. Haluan niiden välittyvän töistäni. Saatan istua ulkona puutarhassani kirjontatyöni kanssa ja valita luonnosta oikeita värejä. Minulla on vanhassa suuressa matkalaukussa niin mittava lankakokoelma, että löydän sieltä aina prikulleen oikean sävyn.
Haluaisin kirjoa menneitä rakennuksia ja perinnemaisemia, sillä minua harmittaa, että Suomessa hävitetään niin paljon vanhaa. Olisi hienoa, jos voisin säilyttää niistä muiston seuraaville sukupolville.
Langoilla maalaaminen on opettanut minulle kärsivällisyyttä ja pitkäjänteisyyttä. Siinä missä akvarellimaalaus valmistuu välillä hetkessä, kirjontatyötä ei koskaan saa yhdeltä istumalta valmiiksi. Rauhoitun paikoilleni kirjoessani, kun en muuten oikein osaa.
En muista, että olisin koskaan purkanut mitään. Voin kirjoa langoilla uutta vanhan päälle tai vain tyytyä tekemääni. Virheitä saa tulla, ja ne saavat näkyä. Ideakin saa muuttua matkalla. Kirjontaharrastuksen myötä minusta on tullut armeliaampi ja joustavampi niin itseäni kuin muita kohtaan.
Usein tolkutettu sääntö kuuluu, että kirjontatyön pitäisi näyttää samalta molemmilta puolilta. Ei todellakaan tarvitse. Oivallus on vapauttanut minua tosi paljon.
Olen kirjonut autossa, bussissa, junassa ja veneessä. Kirjailutöissä on mahtavaa se, että voin kuljettaa niitä helposti mukanani.
Kerran lähdin metsään mustikkaan ja istuin lopulta kuitenkin mättäälle kirjomaan. Mustikat jäivät poimimatta. Meillä on meri kodin lähellä, ja istun usein myös rannalla kirjomassa. Langoilla maalaaminen tyhjentää mielen, vaivun silloin kevyeen transsiin."