
Pipsa paketoi aamiaisensa itsekeksimiinsä brändeihin – kekseliäs videosarja toimii nyt myös julkisena portfoliona
Pipsa Soimasuo valmistaa somevideoillaan aamupaloja ja suunnittelee niille pakkaukset. Brekun brändäys -videosarja on tuonut myös uusia työtarjouksia luovalla alalla työskentelevälle Pipsalle.
– Rakastan tehdä aamupalaa ja opiskelen graafista suunnittelua, joten ajattelin, että miksi en yhdistäisi niitä, tiivistää Pipsa Soimasuo videollaan Brekun brändäys -sarjan ytimen.
Videolla Pipsa valmistaa mantelivoita, ja samalla saamme nähdä, kuinka valmiille tuotteelle syntyy värikäs pakkaus.
22-vuotias Pipsa sai vuoden alussa nerokkaan idean yhdistää opiskelemansa ala rakastamaansa ruoanlaittoon ja jakaa se sosiaalisessa mediassa. Näin syntyi videosarja, joka on inspiroinut muita, sekä mahdollistanut Pipsalle uusia työtehtäviä ja yhteistöitä.


Mantelivoi oli ensimmäinen sarjassa, jossa on nyt jo 15 osaa. Alun perin Pipsa oli tehnyt mantelivoin joululahjaksi, mutta siitä lähti idea tehdä enemmän ja kuvata niistä videoita. Some ei ollut Pipsalle vieras paikka ennen Brekun brändäystä, mutta omilla kasvoillaan hän ei ollut aiemmin tehnyt videoita. Alun jännityksestä huolimatta Pipsa tunsi, että sometilin kaltainen julkinen portfolio oli oikea valinta hänelle.
– Tykkään olla esillä, sillä se on aina tuntunut luontevalta.
Pipsan yllätykseksi vastaanotto somessa oli positiivinen. Kommentit kehottavat jatkamaan sarjaa ja ehdottavat erilaisia aamupalatuotteita, joita Pipsa voisi brändätä.

Pipsa säästää erilaisia purkkeja ja pakkauksia, ja tulostaa niiden päälle omat brändinsä.


Aloitettuaan sarjan Pipsa ajatteli, että sen avulla voisi saada uusia työtarjouksia. Videoilla oli kuitenkin vielä suurempi vaikutus kuin mitä Pipsa osasi odottaa. Opettajiltaan Pipsa on kuullut, että videosarja on inspiroinut uusia korkeakouluhakijoita.
– Tuollaista en olisi edes osannut asettaa tavoitteekseni videosarjaa aloittaessani. Olin todella otettu, Pipsa kertoo.

Pipsa on saanut opettajiltaan myös kommentteja ajankäytöstään. Monet ihmettelevät, että miten aika riittää opiskelujen ja töiden lisäksi myös omien brändien luomiseen.
Pipsan mukaan suunnitelmallisuus helpottaa työtä. Saatuaan idean videosarjaan hän päätti etukäteen jokaisen viikon videoaiheen.
Koska aiheet olivat valmiiksi listattuina, Pipsa pystyi aikatauluttamaan työnsä tehokkaammin. Hän merkitsee kalenteriin erikseen sunnittelupäivän, pakkaukset, kuvaukset ja editoinnin.
– Kun on selkeä visio siitä, milloin ja miten tekee asiat, niin silloin homma hoituu, Pipsa selittää.
”Olen ottanut tänä vuonna motokseni It’s better done than perfect.”
Aikataulun rakentamisella on myös merkityksensä siinä, että se auttaa Pipsaa päästämään irti liiallisesta täydellisyyden tavoittelusta. Jos jää kiinni yksityiskohtiin, on vaarana, ettei mistään tule valmista.
– Olen ottanut tänä vuonna motokseni It’s better done than perfect.
Opiskelun ja Brekun brändäys -sarjan lisäksi Pipsa suunnittelee fanituotteita artisteille. Musiikkialalla työskennellessä Pipsa on alkanut haaveilemaan myös isompien kokonaisuuksien suunnittelemisesta. Yksi haaveista on lavasuunnittelu. Työn, opiskelun ja sosiaalisen median tasapainottelu vie aikaa, mutta juuri nyt Pipsa ei kuitenkaan aio luopua vielä Brekun brändäys -sarjansa tekemisestä.
– Se on jotain omaani, josta haluan pitää kiinni, Pipsa tiivistää.


