
Unelmien saarimökki viimein valmis! ”Tätä en osannut kuvitella: vaikka talopaketti oli kattava, rahaa kului viisi kertaa paketin hinnan verran”
Lähes neljännesvuosisata sitten Marko Sandberg istui saarensa rantakalliolla ja haaveili modernista hirsimökistä. Nyt Marko kertoo, millainen urakka mökkiprojekti oli ja miksi budjetti paukkui. Seurasimme rakentamista ideasta aina valmiiseen lomaparatiisiin asti. Tämä on juttusarjan viimeinen osa 5/5.

Kuutamo valaisi kulkua, kun lähestyimme mökkityömaata veneellä yhdeltä yöllä. Oli joulukuu. Kauempana meri oli sulaa ja olimme kiertäneet sitä kautta. Edessä oleva mökkiranta oli kuitenkin jäässä usean sadan metrin matkalta.
Halusin kumppanini Nina Aution kanssa varmistaa, että uudella mökillä on kaikki kunnossa. Emme olleet saaneet sen rakennustöitä valmiiksi ennen talvea. Putki- ja sähkötyöt olivat kesken, samoin sisustuksen viimeistely.
Käänsin peltiveneen keulan kohti jäätä ja otin vauhtia. Nina istui keulassa ja piti kiinni, kun ajoin veneellä päin jäätä. Hän heilahti. Toistin saman ja pääsimme puskemaan eteenpäin. Loppumatkaan meni puolitoista tuntia.
Mökillä oli kaikki hyvin. Lähdimme takaisin mantereelle, ennen kuin väylä jäätyi uudelleen.

Toukokuussa pääsimme jatkamaan rakentamista. Kauan kaivattu sähköasentajakin saapui. Olen valofriikki ja huomasin, että hänellä on paljon hyviä ideoita valaistuksesta ja laitteiden etäohjauksesta. Annoin vapaat kädet. Kallion päällä oleva mökki valaistiin joka puolelta, samoin polut ja talon alla oleva varasto. Paikka on makean näköinen pimeässä! Valot ovat saaristossa tärkeät, sillä kun täällä on pimeää, on todella pimeää. Kaupunkien luomaa taustavaloa ei ole yhtään.
Hirsitalovalmistaja oli porannut hirsiin sähköjohdoille reiät, mutta niitä ei ollut riittävästi. Porasimme lisää. Talopakettia tilatessaan kannattaa miettiä tarkasti, mihin haluaa pistorasiat ja katkaisijat.
”Valoihin ja sähköistykseen kului yli 30 000 euroa. Sähköasentaja kertoi, että hän on käynyt saaristossa tekemässä 300 000 euron sähköurakoita.”
Asentajamme asensi langattomat katkaisijat. Ne ovat tavallisia kalliimmat, mutta asennusvaiheessa säästää työstä.
Valoihin ja sähköistykseen kului yli 30 000 euroa. Sähköasentaja kertoi, että hän on käynyt saaristossa tekemässä 300 000 euron sähköurakoita. Joillakuilla on täällä älyttömästi rahaa.

Päätin tapittaa itse saunan. Lauteet ja runko tehtiin viisi senttiä paksusta puusta, minkä vuoksi ruuvien kannat piti upottaa ja peittää puutapeilla, siis tapittaa. Pinta hiottiin, ja Nina vahasi pinnat öljyvahalla. Tapitus vei aikaa, mutta lauteista tuli kivan näköiset. Sain idean massiivipuulauteista Paraisten puutyöstä.
Koska mökki varusteltiin kaikin mukavuuksin, veden tarve lisääntyi ja vanha merivettä puhdistava käänteisosmoosilaite kävi liian pieneksi. Hankin Aqva Finlandin uuden Ahti-mallin, joka puhdistaa merivettä 120–150 litraa tunnissa 300 litran säiliöön.


Saimme rakennettua mökin yllättävän pitkälle kotimaisilla ja kestävillä tuotteilla. Suurimpina poikkeuksina ovat ruotsalainen polttava wc ja tammiparketti, joka olisi kotimaisena tullut paljon valitsemaamme kalliimmaksi.
Kokonaisuutta ajatellen projektini osui kyllä huonoon aikaan taloudellisessa mielessä. Materiaalien hinnat nousivat, niistä oli ajoittain pulaa, ja monien toimitusajat olivat pitkiä.
”Tavoitebudjettini oli 200 000 euroa, mutta kun se ylittyi, lopetin laskemisen. Luulen, että rahaa kului noin 300 000 euroa, ehkä ylikin.”
Tavoitebudjettini oli 200 000 euroa, mutta kun se ylittyi, lopetin laskemisen. Luulen, että rahaa kului noin 300 000 euroa, ehkä ylikin.
Vaikka talopaketti oli kattava ja sisälsi muun muassa ovet, ikkunat, eristeet ja kattomateriaalit, rahaa kului viisi kertaa paketin hinnan verran. Tätä en osannut kuvitella.
Kun rakentaa saaristoon pitkien matkojen päähän, talopaketista kannattaa ottaa mahdollisimman laaja versio. Silloin kaiken tarvittavan saa kuljetettua samalla proomulla ja valmistaja voi kilpailuttaa tarvikkeiden hinnat edullisiksi.
Yhden ison haasteen aiheutti se, että rakentajilla oli paljon töitä ja heitä oli vaikea saada työmaalle. Nyt tilanne on toinen. Myös materiaaleja saa helpommin.


Vuonna 2000 istuin saaren rantakalliolla ja haaveilin omasta mökistä. Tämä on siis ollut lähes neljännesvuosisadan pituinen projekti.
Silloin en osannut kuvitellakaan, että lopputulos näyttäisi tältä. Tuolloin ei ollut moderneja hirsimökkejä, joissa on pulpettikatto ja isot ikkunat. Olisin voinut palkata arkkitehdin ja tehdä kaiken pitkästä tavarasta, mutta ei suurella yleisöllä – eikä minulla – ole sellaisia rahoja.
Käytimme suunnitteluun valtavasti aikaa, sillä etsimme yksinkertaisia ja toimivia ratkaisuja. Sijoitimme esimerkiksi kylpyhuoneen ja keittiön vierekkäin, koska se vähensi putkitöitä.
Pohjaakin pyöritimme moneen kertaan, sillä halusimme, että meren näkee keittiöstä, ruokapöydän äärestä, olohuoneesta ja makuuhuoneesta.


Onneksi en projektia aloittaessa tiennyt, millainen urakka olisi edessä.
Rakentaminen alkoi kaksi vuotta sitten, ja olen ollut paikalla lähes koko ajan talvia lukuun ottamatta, jolloin työmaa on ollut tauolla. En osaa sanoa, paljonko säästin omalla työllä, mutta puhutaan kymmenistätuhansista euroista.
Opin, että rakentaminen on rakentamisen ohella logistiikkaa, ongelmien ratkaisua ja päätösten tekoa. Ja päätöksiä riittää! Lisäksi ne pitää tehdä nopeasti.
Olen systemaattinen ja osaan ajatella kolme neljä askelta eteenpäin, mutta rakentamisessa pitäisi osata miettiä kuusi tai seitsemän askelta eteenpäin.
Myös Ninan panos on ollut todella tärkeä. Hän kantoi raskaita harkkoja, huolehti ruoasta ja sisusti.


Välillä oli tiukkoja hetkiä, sillä rakentaminen on paitsi taloudellisesti myös henkisesti ja etenkin fyysisesti haastavaa. Saarirakentaminen on kaikkea tätä potenssiin korotettuna. Nina oli ymmärtäväinen, sellainen hän on luonteeltaan.
Nina oli ennen seurustelumme alkua ollut rakentamassa kahta omakotitaloa. En tiedä, voisiko kukaan, joka ei ole itse rakentanut, ymmärtää näitä haasteita, väsymystä ja huonoja päiviä.
Loppujen lopuksi rakentaminen vahvisti parisuhdettamme. Nina on töissä Parisuhdekeskus Katajassa, ja hän vitsaili, että rakentajille pitäisi järjestää parisuhdekurssi. Liian moni rakennusprojekti päättyy avioeroon.

On voittajafiilis! Mökki näyttää hienolta, modernin tyylikkäältä. Aiomme maata rantaterassilla ja iltapäivisin tulemme nokosille yläterassin sohvalle.
Tosin vielä pitää vähän lapioida ja siivota rakennusjätteet. Osan poltan saarella, osan voi kierrättää.
Tavaraa jäi niin paljon, että siitä tekisi vaikka vierasmökin. Rakennuslaki muuttuu vuoden 2025 alusta, jonka jälkeen enintään 30 neliön lisärakennukseen ei tarvita rakennuslupaa, kunhan tietyt ehdot täyttyvät.
Mielessäni on myös toinen projekti. Ostimme Parikkalasta edullisesti vanhan omakotitalon, jonka kunnostamme, kuinkas muuten, todella edullisesti.


