Pieniä yllätyksiä oli edessä, kun 1930-luvun talon kellariin haluttiin uusien omistajien remontin loppuvaiheessa tehdä valoisa sauna. Kylpytila suunniteltiin kellariin siihen kohtaan, jossa vanha sauna oli ollut. Kun betonilattia poistettiin ja maalattia kaivettiin esiin, korkeutta tilalla oli vain 180 senttiä. Ensimmäinen lapionpistos osui kiveen, jota riitti koko pesuhuoneen alle. Kiven koon vuoksi oli käytettävä etudynamiittia ja louhittava puoli metriä syvemmälle.
– Taloa ympäröivät salaojat oli onneksi kaivettu syvälle. Pesuhuoneeseen saatiin betonilaatan ja eristeiden asentamisen jälkeen vielä parikymmentä senttiä lisää korkeutta. Tilasta tuli lopulta kaksi metriä korkea, sisustussuunnittelija Erika Rentola-Björklund kertoo.
Suunnittelijan oli helppo lähteä toteuttamaan talonväen toiveita, kun pohjatyöt oli tehty hyvin. Salaojien laiton lisäksi perusmuuri oli eristetty kuivuvalla eristeellä. Toiveena oli säilyttää kellarimainen tunnelma, vaikka tilasta pyrittiin saamaan avara.
– Kahdesta perusmuurin ikkunasta tulee hyvin luonnonvaloa, Erika kuvailee.
Saunan lauteiksi valittiin massiiviset haapalauteet, jotka käsiteltiin saunasuojalla. Seinät verhottiin helmipaneelilla. Kylpytilan varustus on selkeä ja toimiva. Lattiaksi ja suihkuseinän materiaaliksi valikoitui betonimainen mikrosementti, joka on käytössä osoittautunut mainioksi materiaalivalinnaksi.
– Ohuen pinnan ja alla olevan vesikiertoisen lattialämmityksen ansiosta lattia kuivuu nopeasti ja on lämmin jalkojen alla, suunnittelija kertoo.
Saunan puolella ei ole sähköä. Valaistus toimii lyhdyillä, joiden sisällä on kynttilät. Pyöreä puukiuas oli sinne luonteva valinta.
Väliseinässä oli jo valmiina vanhoja tiiliä, jotka jätettiin näkyviin. Vanha betonikatto maalattiin, ja ulkoseiniä kiertämään jätettiin kiviperustusta, joka reunustettiin tiilillä. Kun pintaan laitettiin betoni, reunuksesta tuli kätevä penkki.
Mitä remontti maksoi?
Lattian pintamateriaali 800 e
Betonivalu 500 e
Kiviporanterät 400 e
Hanat 1 400 e
Wc-seinäpönttö 286 e
Puukiuas 500 e
Lattiakaivo 300 e
Lauteet 300 e
Kylpyamme 402 e
Ikkuna ja ovet 140 e
Kiuaskivet 29 e
Lattialämmitys 440 e
Helmipaneelit 350 e
Yhteensä 5 847 e.
*Remontissa on käytetty myös kierrätysmateriaaleja. Suunnittelulle ja omalle työlle ei ole laskettu hintaa.