
Virkkaa vyölaukku Molla Millsin ohjeella – tilava veska valmistuu kahdella värillä ja kootaan paloista
Hauska virkattu vyölaukku istuu asuusi aamusta iltaan. Mustavalkoinen väritys piristyy keltaisella nyörillä. Katso Molla Millsin virkkausohje ja kaaviot.
Koko: 25 × 15 × 7 cm (leveys × korkeus × syvyys).
Molla Millsin vyölaukku – tarvikkeet:
- Lankava Moi -punoslankaa (80 % kierrätyspuuvilla, 20 % polyesteri, 500 g = n. 300 m) 240 g mustaa (70), 240 g luonnonvalkoista (52)
- virkkuukoukku 4,5 mm tai käsialan mukaan
- musta vetoketju, pituus 30 cm
- lujaa, mustaa puuvillalankaa
- soljellinen nahkavyö, pituus 80–90 cm
- ohutta, keltaista nyöriä 35 cm
- nyörilukko
- nyörinuppeja 2 kpl
Tiheys: 14 ks ja 14 krs = 10 cm.
Lyhenteet:
- krs = kerros
- kjs = ketjusilmukka
- s = silmukka
- ks = kiinteä silmukka
- ps = piilosilmukka
- op = oikea puoli
- np = nurja puoli
Molla Millsin virkattu vyölaukku – ohje:
Intarsiavirkkaus
Virkkaa kiinteitä silmukoita tasona kahdella värillä ohjeen ja kaavion mukaan. Lue parittomat eli op:n kerrokset oikealta vasemmalle ja parilliset eli np:n kerrokset vasemmalta oikealle. Jätä langat aina op:lla työn taakse ja np:lla työn eteen odottamaan vuoroaan. Kun vaihdat väriä, virkkaa edeltävän silmukan viimeinen langankierto uudella värillä. Huom. Värinvaihdoista muodostuu np:lle yhden kerroksen ylittäviä lankajuoksuja. Kun aloitat uuden värin, päätä langanpää samalla silmukoiden sisään. Kun kuvio on valmis, katkaise lanka ja päätä se seuraavalla kerroksella silmukoiden sisään. Näin vältyt päättelyurakalta. Virkkaa jokainen värialue omalta kerältä.
Virkkaa tasona 8 kappaletta: etukappale, takakappale, tasku, sivukappale, 2 vetoketjukappaletta ja 2 vyökappaletta.


Etu- ja takakappale
Tee 2 samanlaista kappaletta. Keri musta lanka kahdelle samankokoiselle kerälle ja valkoinen lanka kolmelle. Tee aloitusketju kahdella värillä näin: Virkkaa valkoisella 8 kjs, vaihda mustaan ja virkkaa sillä 23 kjs.
1. krs (op): Virkkaa mustalla 1 ks 2. kjs:aan koukusta lukien ja 21 ks, vaihda viimeisen s:n lopussa valkoiseen lankaan, jätä musta lanka taakse odottamaan ja virkkaa valkoisella 8 ks, käännä.
2. krs (np): Virkkaa valkoisella 1 kjs ja 8 ks, vaihda mustaan lankaan, siirrä valkoinen lanka mustan alapuolelta työn eteen odottamaan ja virkkaa mustalla 22 ks, käännä.
3. krs: Virkkaa valkoisella 1 kjs ja 4 ks ja samalla musta lanka silmukoiden sisään, vaihda mustaan lankaan, jätä valkoinen taakse odottamaan ja virkkaa 18 ks, vaihda valkoiseen lankaan (musta jää taakse odottamaan) ja virkkaa sillä 8 ks.
4. krs: Virkkaa valkoisella 1 kjs ja 8 ks, mustalla 18 ks ja valkoisella 4 ks.
5. krs: Virkkaa valkoisella 1 kjs, 4 ks, mustalla 4 ks, ota toinen valkoinen lanka ja virkkaa sillä 10 ks, ota toinen musta lanka ja virkkaa sillä 4 ks, valkoisella 8 ks.
6.–8. krs: Jatka kaavion mukaan.
9. krs: Virkkaa mustalla 1 kjs ja 8 ks, valkoisella 10 ks, virkkaa mustalla ensin 4 ks, ja sitten 4 ks ja samalla valkoinen lanka s:oiden sisään, jolloin värinvaihtokohta siirtyy uuteen kohtaan, virkkaa lopuksi valkoisella 4 ks.
10.–19. krs: Jatka kaavion mukaan.
20. krs: Virkkaa mustalla 1 kjs ja 6 ks, valkoisella 10 ks, mustalla 8 ks ja 6 ks valkoisella ja samalla musta lanka valkoisten s:oiden sisään.
Reunusta kappale lopuksi kolmelta sivulta näin: Virkkaa lyhyelle sivulle 6 ks valkoisella ja samalla musta lanka silmukoiden sisään, 8 ks mustalla ja samalla valkoinen lanka s:oiden sisään, 4 ks valkoisella, 2 ks mustalla, alareunaan 22 ks mustalla, 8 ks valkoisella ja toiseen sivuun 14 ks valkoisella ja 6 ks mustalla.
Katkaise ja päättele langat.


Tasku
Virkkaa valkoisella aloitusketjuun 6 kjs, vaihda mustaan ja virkkaa sillä 18 kjs, ota toinen valkoinen lanka ja virkkaa sillä 2 kjs.
1. krs (op): Valkoisella 1 ks 2. kjs:aan koukusta lukien ja 1 ks, vaihda mustaan (valkoinen jää työn taakse) ja virkkaa sillä 18 ks, vaihda valkoiseen ja virkkaa sillä 6 ks.
2.–14. krs: Virkkaa kaavion mukaan. Jatka reunustamalla kappale kolmelta sivulta kuviovärien mukaan: Virkkaa lyhyille sivuille 14 ks ja alareunaan 26 ks. Katkaise ja päättele langat.
Vetoketjukappale
Tee 2 samanlaista kappaletta. Virkkaa mustalla aloitusketjuun 45 kjs.
1. krs (op): 1 ks 2. kjs:aan koukusta lukien ja 25 ks, ota valkoinen lanka ja virkkaa 8 ks ota toinen musta lanka ja virkkaa 10 ks, käännä = 44 ks.
2.–6. krs: Virkkaa kaavion mukaan. Katkaise ja päättele langat.
Sivukappaleet
Tee 2 samanlaista kappaletta. Virkkaa mustalla aloitusketjuun 46 kjs, vaihda valkoiseen ja virkkaa sillä 15 kjs.
1. krs (op): Valkoisella 1 ks 2. kjs:aan koukusta lukien, 13 ks, vaihda mustaan ja jatka krs loppuun.
2. krs (np): Mustalla 1 kjs ja 45 ks, valkoisella 14 ks.
3. krs: Valkoisella 1 kjs ja 13 ks, vaihda mustaan ja virkkaa sillä 10 ks, ota toinen valkoinen lanka ja virkkaa sillä 8 ks, ota toinen musta lanka ja virkkaa sillä 20 ks, ota lopuksi kolmas valkoinen lanka ja virkkaa sillä 8 ks.
4.–8. krs: Jatka kaavion mukaan. Katkaise ja päättele langat.
Vyökappaleet
Tee 2 kappaletta. Virkkaa mustalla aloitusketjuun 6 kjs.
1. krs (op): Virkkaa 1 ks 2. kjs:aan koukusta lukien, 4 ks, käännä = 5 s.
2. krs: 1 kjs, 5 ks, käännä.
3. krs: 1 kjs, 3 ks, 2 ks samaan s:aan, 1 ks, käännä = 6 s.
4. krs: 1 kjs, 6 ks, käännä.
5. krs: 1 kjs, 4 ks, 2 ks samaan s:aan, 1 ks, käännä = 7 s.
6. krs: 1 kjs, 7 ks, käännä.
7.–18. krs: Jatka kaavion 1 mukaan ja tee edelleen lisäykset joka 2. krs. Katkaise ja päättele langat.
Viimeistely
Laita taskun np etukappaleen päälle ja kohdista kuviot (kaavioiden punaiset viivat). Ompele tai virkkaa piilosilmukoin tasku kiinni mustalla lujalla langalla. Jätä sauman molempiin päihin 30 cm lankaa ja ompele niillä muutama tukipisto sauman päihin, jotta taskun reuna ei venähdä käytössä.
Pujota sitten taskun yläreunan ja etukappaleen läpi keltainen nyöri 10 s:n päähän taskun reunoista ja 1 krs:n päähän taskun yläreunasta. Pujota nyörilukko ja lopuksi nyörinupit paikoilleen.
Laita vetoketjukappaleiden aloitusreunat vastakkain ja ompele vetoketju käsin tai koneella niiden väliin yhden kerroksen saumanvaralla (saumanvara kääntyy sisäpuolelle). Ompele sitten saumanvarojen sisäreunat lujalla puuvillalangalla kiinni vetoketjukappaleiden 1. kerrosten silmukoihin.
Laita tämän jälkeen vetoketjukappaleen ja sivukappaleen op:t vastakkain ja ompele niiden lyhyet sivut yhden s:n saumanvaralla yhteen, jolloin kappaleista muodostuu rengas.
Laita renkaan ja etukappaleen op:t vastakkain ja virkkaa ne kiinteillä silmukoilla yhteen. Tarkista, että vetoketju avautuu oikeaan suuntaan, oikeakätisillä oikealle ja vasenkätisillä vasemmalle.
Käännä kappale nurin ja kiinnitä takakappale ja vyökappaleet renkaaseen näin: Neulaa vyökappaleet takakappaleen molempien sivujen yläreunaan ja virkkaa nämä 3 kappaletta sitten 13 s:n matkalta yhteen.
Puolita nahkavyö, tee sen molempiin päihin 3 vierekkäistä reikää n. 5 cm:n etäisyydelle toisistaan ja ompele hihnat lujalla langalla vyökaitaleiden sisäpuolelle.


Lanka- ja ohjetiedustelut Lankava.
Ladattavat tiedostot
Molla Millsin virkatun vyölaukun kaaviot (PDF)
Lataa tiedosto