
Vähältä piti, etteivät Tiinamari ja Antton Rissanen alkaneet talonrakentajiksi. He kuitenkin luopuivat tekeillä olleesta tonttikaupasta ja löysivät Porvoon maaseudulta 1800-luvun hirsitalon, joka oli siirretty paikalle vuonna 1992.
Tiinamari, mistä tiesitte tulleenne kotiin?
Haluamme asua maalla, jotta lapset voivat tehdä majoja ja juosta paljain varpain ulkona. Naapurissa laiduntavat hevonen ja poni, ja pääsemme metsäretkelle omasta pihasta. Tykkäämme pelata tennistä ja kun näimme pihalla oman tenniskentän, ajattelimme, että paikka on kuin meille tehty.
Rakensimme edellisen talomme, jossa asuimme kaksi vuotta. Vaikka talo oli ihana, se ei tuntunut kodilta. Haikailimme vanhaa taloa. Kun vihdoin löysimme tämän, tiesimme tulleemme kotiin. Koti ei saa olla liian kliininen. Täällä ei tarvitse hinkata valkoisia seiniä. Haluan pitää paikat siistinä, ja täällä se on helppoa.
Miten lapsiperheen koti pysyy siistinä?
En haali liikaa tavaraa. Jos jokin tavara ei tuota iloa, myyn tai annan sen pois. Kierrätän paljon ystävilleni ja siskoilleni. Saan hyvän mielen, kun tavarani ilostuttavat seuraavaa käyttäjää.
Kun kaikella on paikkansa, koti säilyy siistinä. Meillä on harvoin kaaos. Siisti ihminen ei siivoa vaan pitää siisteyttä yllä. Meillä ei tarvitse tehdä järkyttävän isoa suursiivousta, sillä huolehdin perusasioista päivittäin.
Talo on ollut aiemmin perhekotina. Miten se näkyy nykyisin kodissanne?
Pohja on hyvin käytännöllinen, ja sisäänkäyntejä on kaksi. Alakerrassa on vanhempien makuuhuone, suuri kylpytila sekä tupakeittiö, suuri aula ja kodinhoitohuone. Yläkerran aulasta ja viidestä huoneesta yksi toimii kuntosalina, toinen harrastehuoneena ja kolmas vierashuoneena. Kaksi huonetta on lasten käytössä. On luksusta, että voimme harrastaa kotona.
Mitä kaipaatte, kun olette poissa kotoa?
Nautimme puilla lämpiävästä ulkosaunasta lähes joka toinen ilta. Koristelemme sisäänkäynnin kynttilälyhdyin ja hiivimme saunomaan, kun lapset ovat menneet nukkumaan. Aurinkoisella säällä kotiin tullessani ihastelen aina sitä, kuinka valo leikkii hirsipinnoilla. Elämä on täällä todella rentoa, ei tarvitse murehtia liikaa.
Teillä on iso valkoinen sohva. Miten se toimii lapsiperheessä?
Tuvan Ikea-sohvalle mahtuu paljon vieraita. Sohva on ollut meillä monessa kodissa, ja se on ollut hyvä hankinta. Pesen päälliset parin kuukauden välein.
Oivalsit, että vanhaa ei kannata aina muuttaa. Miksi?
Olen huomannut, että jotkin asiat kuuluvat tänne. Kylpytila tuntui aluksi tunkkaiselta, mutta hetken asuttuamme huomasimme, että se onkin oikeastaan ihastuttava eikä sitä pidä missään nimessä purkaa. On hyvä tunnustella vanhan talon henkeä, ennen kuin ryhtyy tekemään suuria muutoksia.
Emme remontoineet täällä juuri lainkaan. Maalasimme ja poistimme vanhoja tapetteja, siinä kaikki.