
Kissatyyny
Näitä tarvitset Debbie Bliss Rialto Lace -lankaa 50 g kutakin: vaaleansinistä (A) ja beigeä (B). Debbie Bliss Angel -lankaa 25 g kutakin: petroolinvihreää (C), tummanruskeaa (D) ja vaaleaa beigeä ( E). Puikot nro 3-3,5 tai käsialan mukaan. Tyynyjen takaosaan kangasta 33x66 cm. Vanua täytteeksi Beigeä kirjailulankaa ja kanavaneula Vaaleanpunaista ja vaaleansinistä nauhaa ruseteiksi ja helmiä kaulapannaksi Iso pyyhe Sileä neule Neulo oikealla oikein ja nurjalla nurin. Tee kuviot piirroksen ja ohjeen mukaan intarsiana. Eli ota jokaista väriosaa varten oma keränsä. Kierrä sitten eriväriset langat nurjalla toistensa ympäri niiden rajakohdissa joka krs jottei synny reikiä. Neuleen tiheys: 25 s ja 33 krs 2-kertaisella langalla sileää neuletta = 10 cm.
Tee näin
5. Avaa pyyhe ja levitä kappaleet imukykyiselle alustalle, esim. matolle n. 30x30 cm kokoiseksi. Kiinnitä reunat nuppineuloin ja anna kappaleiden kuivua. 6. Leikkaa kankaasta 2 n. 30x30 cm kappaletta ja silitä kappaleet.
8. Kiinnitä kappaleet reunoistaan toisiinsa tiuhalla koneompeleella, jätä kääntöaukko. 9. Käännä oikein päin ja täytä vanulla. 10. Ompele kääntöaukko umpeen. 11. Ompele kirjailulangalla ketjupistoin poikakissan yläpuolelle sanat `je suis élégant` ja tyttökissan yläpuolelle sanat `je suis élégante`. Jos haluat, voit myös keksiä oman tekstin.
12. Kiinnitä helmiä tyttökissan kaulan alapuolelle. 13. Solmi tyttökissalle vaaleanpunainen rusetti ja kiinnitä se korvan juureen. Solmi poikakissalle vaaleansininen rusetti ja kiinnitä se pään alapuolelle.
Ohje: Benjamin G. Wilson / Mollie Makes Ohjeen käännös: Irja Mäkinen Kuvat: Future / Mollie Makes
Ohjeen on suunnitellut miestenvaatteisiin erikoistunut neulesuunnittelija Benjamin G. Wilson. Benjaminin blogin löydät osoitteesta http://knityounexttuesday.com/.