
Kyynelten arvoinen koti! Tessan ja Ollin sininen taiteilijatalo Porvoossa on täynnä soittimia, sykähdyttävää taidetta ja iloisia kuoseja
Tessa ja Olli tiesivät löytäneensä unelmiensa kodin Porvoosta, kun Tessa liikuttui heidän tullessaan sinne ensi kertaa. Kurkkaa värikkääseen taloon ja sen hurmaavaan puutarhaan!
Tessa Virta ja Olli Peuhu muuttivat pääkaupunkiseudulta Jyväskylään, kun heidän lapsensa Nelma ja Niilo olivat pieniä. Tessan vanhemmat asuivat siellä, ja epäsäännöllistä työtä tekevällä muusikkoparilla oli näin aina innokas hoitopartio valmiina.
Lasten kasvaessa myös suurin osa pariskunnan töistä alkoi olla pääkaupunkiseudulla. Viime vuosikymmenen taitteessa matkustaminen kävi raskaaksi, ja perhe ryhtyi etsimään kotia säällisen matkan päässä Helsingistä.

”En halua kotia, jossa on vain valkoista ja harmaata.”Tessa Virta

Mikä sai teidät muuttamaan Porvoon Myllymäelle?
– Unelmani on aina ollut hirsitalo ja kivijalka. Mutta mistä sellainen olisi löytynyt 50 kilometrin säteeltä Helsingistä? Lähiöt eivät puhutelleet meitä. Sitten näimme kuvan, jossa oli puutarhan keskellä lampi ja pihan perällä mökki. Tiesimme toki kauniin vanhan kaupungin, mutta olimme käyneet Porvoossa vain erään saksofonistin häissä. Olli sanoo, että minulle tulee aina tippa linssiin, kun löytyy oikea paikka. Kun tulimme Myllymäkeä ylös, aloin kyynelehtiä. Viihdymme täällä, ihmiset juttelevat ja ovat ystävällisiä, järjestetään pihakirppiksiä ja joulukalentereita, Tessa sanoo.
Mikä on erikoisinta, mitä talossanne on tapahtunut?
– Kun nauhoitimme täällä Tessan levyn Sun silmissäs nään rakkauden, äänittäjä istui verannalla, rumpali ja perkussionisti musisoivat olohuoneessa, ja pianoa, kitaraa ja kontrabassoa soitettiin salissa. Saksofonisti soitti keittiössä. Saksofonisoolon ajan perunat porisivat taustalla, sillä hän unohti ottaa hellan pois päältä, Olli kertoo.


”Talossamme on äänitetty Tessan levy.”Olli Peuhu


Mistä kumpuavat kotinne runsaat värit ja kuosit?
– Äitini on kuvataiteilija, ja olen elänyt aina värien keskellä. Värit merkitsevät minulle valtavasti. En halua kotia, jossa on vain valkoista ja harmaata. Olemme käyttäneet myös vahvakuosisia tapetteja. Ne ovat kaikissa huoneissa erilaiset. Haluan kuviot isoina, sillä ympärilläni ei voi olla pientä piiperrystä, Tessa kertoo.
”Minulla taitaa olla eläinkarvavillitys.”Tessa Virta
Minkä vuoksi lattioilla on lehmännahkoja?
– Minulla taitaa olla eläinkarvavillitys. Pidän luonnonläheisistä materiaaleista ja tunnelmasta. Olen myös hyvin eläinrakas. Lapsuudenkodissani oli lampaita, ankkoja, shetlanninponi, koiria ja papukaija nimeltä Viki. Se eli 45 vuotta ja osasi puhua. Ilman koiraa olemme olleet vain edellisen koiramme menehtymisen jälkeen kolme viikkoa, jotka kuluivat ennen Hikun kotiutumista, Tessa sanoo.
Mikä on ollut talon suurin yllätys?
– Ajattelin, että puutarha olisi helppotöinen, mutta kovasti siinä on kitkemistä. Lehtokotilot ovat Porvoossa maanvaiva. Puutarha on aikanaan ollut ihana, sillä aikaisemmat asukkaat olivat tehneet siitä japanilaistyylisen. Se on ollut upeasti valaistu, ja siellä on ollut muun muassa neljä lampea. Nyt jäljellä on enää kaksi. Koetamme laittaa puutarhaa pikkuhiljaa takaisin kuntoon. Tykkään kykkiä pihalla, ja siimaleikkuri on ihana vempele, Tessa sanoo.




”Ympärilläni ei voi olla pientä piiperrystä.”Tessa Virta



”Tykkään kykkiä pihalla. Siimaleikkuri on ihana vempele.”Tessa Virta



