
Kantovesi ja ulkohuussi upouudella mökillä! Siskokset rakennuttivat mökin ilman ylellisyyksiä – ”Sovimme kaikesta yhdessä”
Kun Maaritin ja Kristiinan perimä mökki osoittautui liian huonokuntoiseksi, he päättivät rakennuttaa sen tilalle uuden. Mökin paikka tontin korkeimmalla kohdalla avaa rakkaaseen pihaan aivan uuden näkymän.
Maaritilla ja Kristiinalla on samanlainen maku. Siitä on paljon iloa mökillä, jonka he rakennuttivat ja omistavat yhdessä. Yksimielisiä he olivat myös mökin varustelutasosta: keittiössä ei ole juoksevaa vettä, vaan vesi kannetaan pihan porakaivosta.
Mökin rakentanut timpuri totesi, että uudet mökit ovat enää harvoin näin yksinkertaisesti varusteltuja. Maarit ja Kristiina ovat kuitenkin tyytyväisiä päätökseensä säilyttää kantovesi ja ulkohuussi.



Me: Bloggari Maarit Veromaa, 67, toimistonhoitaja Kristiina Haukilahti, 58, ja kummankin perheet. Instagram-tili: @lahimokki_kirkkonummella.
Mökki: Vuonna 2023 valmistunut hirsimökki, jossa on 50 neliötä. Lisäksi tontilla on vanha varasto ja ulkohuussi.
Missä: Kirkkonummella Uudellamaalla.
Mitä viime vuosina on tapahtunut?
Kristiina: Vanhempamme hankkivat tämän mökkitontin yli 40 vuotta sitten. Olin silloin 13-vuotias ja kauhuissani paikasta. Ryteikköisellä tontilla oli lautamökki, jonka vanhempani tyhjensivät rojuista ja maalasivat. He kunnostivat mökkiä muutenkin: isä rakensi esimerkiksi tiskikaapit keittiöön ja katetun lasikuistin. Kun isä pari vuotta sitten menehtyi, me Maaritin kanssa perimme tämän paikan. Mökki oli hapero, joten päädyimme haikein mielin purkamaan sen ja rakennuttamaan tontille uuden. Tilasimme valmiin mökkipaketin.






Miten uuden mökin rakennusprojekti sujui?
Maarit: Meille oli tärkeää nähdä, miten valo kulkee tontilla, joten kannatti käydä katsomassa sitä monena päivänä. Halusimme terassin metsän puolelle. Uusi mökki rakennettiin eri kohtaan kuin vanha. Nyt se on tontin korkeimmalla kohdalla, josta pihamaisema avautuu upeasti. Yli 90-vuotias äitimmekin ihastui näkymään, jota ei ollut aiemmin nähnyt tästä kulmasta.
Löysimme netistä hyvän timpurin, ja rakentaminen alkoi syyskuussa 2022. Saman vuoden marraskuussa mökki oli maalausta vaille valmis.
”Terassin leveyttä suurennettiin metrillä, mikä oli todella hyvä ratkaisu.”Maarit
Valitsimme Kontion Nalle-mökin mutta teimme siihen muutamia muutoksia. Terassin leveyttä suurennettiin metrillä, mikä oli todella hyvä ratkaisu. Vaihdoimme myös portaiden paikkaa ja halusimme niille luiskan. Portaisiin piti hakea lupa Kirkkonummen kunnalta, josta saimme hyvää palvelua koko rakennusprojektin ajan.
Aluksi meillä oli mielessä musta tai tummanharmaa mökki. Sitten löysin somesta kuvan kuultavan sävyisestä, harmaanruskeasta mökistä, joka tuo mieleen männyn rungot. Krissekin ihastui sävyyn. Maalasimme mökin ulkoa ja sisältä talkoilla perheenjäsenten voimin.
Alusta asti oli selvää, että maalaamme sisäseinät lähes peittävällä valkoisella. Meitä viehättivät myös mustat ikkunanpuitteet. Niiden pariksi valitsimme lattiaan harmaanruskean sävyn, jotta tilasta ei tulisi liian mustavalkoinen.
Mökissä on takka, ja mukavuutta lisää ilmalämpöpumppu. Sauna sijaitsee kätevästi saman katon alla.








Kumpi teistä on vastannut sisustamisesta?
Maarit: Sovimme kaikesta Krissen kanssa yhdessä. Meillä on onneksi hyvin samanlainen maku. Haluamme, että mökki on kodikas ja että siellä on muistoja tärkeistä ihmisistä ja asioista. Olemme suosineet vanhaa ja kierrätettyä. Halusimme väriä mutta hillitysti murrettuina sävyinä. Uutena hankimme olohuoneen sohvan ja parisängyn toiseen makuuhuoneeseen. Puolisoni Matti rakensi toiseen makuuhuoneeseen kerrossängyn, joka on tarpeeksi tukeva aikuisillekin yöpyjille.
”Halusimme pitää mökin yksinkertaisena ja ilman ylellisyyksiä.”Kristiina



Mitä teette mökillä?
Kristiina: Halusimme pitää mökin yksinkertaisena ja ilman ylellisyyksiä, kuten sisävessaa, sähkösaunaa tai juoksevaa vettä. Siksi mökillä riittää puuhaa. Nyt varsinaisen rakennusprojektin jälkeen olemme keskittyneet pihan siivoukseen ja risusavottaan. Haravoimme kalliot ja siistimme perennat. Äitimme on päässyt yli haikeudesta, jonka vanhasta luopuminen aluksi aiheutti. Hänkin pitää uudesta mökistä ja pihasta.
Tontti on metsänreunassa, ja käymme mielellämme mustikassa ja keräämässä suppilovahveroita. Uimaan ja soutelemaan pääsee läheiselle järvelle, jossa meillä on vene rannassa.
Onko teillä yhteisiä pelisääntöjä mökille?
Maarit: Olemme Krissen kanssa laatineet yhdessä mökin säännöt. Ajankäyttö on jaettu kesäkuusta syksylle kahden viikon jaksoihin perhekunnittain. Meillä on kummallakin vain noin 20 minuutin ajomatka mökille. Tänne voi piipahtaa omalla vuorollaan vaikka vain kahville tai saunomaan, koska mökki on niin lähellä.
Pidämme täällä vain jotain kuivamuonaa, mausteita ja kahvia. Kumpikin huolehtii lähtiessään omat ruoanjämät pois, jotta toisen on kiva tulla omien ruokien kanssa. Kauppaan pääsee tarvittaessa Kirkkonummelle tai Masalaan.
Perustimme mökkivihon, jossa on tehtävälista tarpeellisista töistä tai hankinnoista. Erilaisia työkoneita ja muita hankintoja varten meillä on yhteinen mökkitili ja tiukka budjetti, jota seuraamme tarkasti. Jätämme mökin toiselle aina siistinä, niin kuin se olisi vuokrattu.


Mitä mökki merkitsee teille kummallekin?
Kristiina: Minulle se on paikka rauhoittumiseen. Asun kerrostalossa, ja täällä mökillä puuhailu on erilaista. Saan tehdä monia askareita, kantaa vedet saunaan ja nauttia puutarhasta ja luonnosta. Mökistä pääsee suoraan pihalle ja pihalta metsään. Täällä voi nähdä peuroja tai ketun.
Maarit: Tiedän olevani kahtiajakoinen persoona: työn puolesta olen sosiaalinen ja käyn paljon erilaisissa tilaisuuksissa, mutta vielä tärkeämpää minulle on saada olla luonnossa ja tehdä pihahommia. Siisti ja selkeä ympäristö tuottaa minulle mielihyvää. Tunnen, miten aivot suorastaan vapautuvat.







Millainen on siskosten lempinäkymä?
Maarit ja Kristiina ihailevat mökin pihamaisemaa terassin rottinkituoleissa ja viileällä säällä sisällä pöydän ääressä tai keittiön ikkunasta. Sievän ja rakkaudella hoidetun puutarhan takana häämöttää metsänreuna. Puutarha oli tärkeä jo siskosten vanhemmille. Nyt luontoa ja istutuksia yhdistävä piha pääsee oikeuksiinsa, kun sitä voi katsella uuden mökin terassilta.