Koko: 1 (2), vastaa noin kokoa 38–39 (40–41). Jalan ympärysmitta 20 (21,5) cm, pituutta on helppo muuttaa.
Eri kokojen ohjeet ovat täysin samanlaiset, ja niiden kokoero johtuu langan paksuudesta ja eri neuletiheydestä.
Minerva-villasukat – tarvikkeet:
Koko 1: 200 m Vuonue Wilhelmi (70 % suomalainen lampaanvilla, 30 % tencel; n. 100 g = 400 m) sävy okra, tai vastaavaa fingering-vahvuista sukkalankaa.
Koko 2: 160 m heavy fingering- tai sport-vahvuista sukkalankaa, esimerkiksi Tukuwool Sock.
2,5 mm sukkapuikot tai magic loop -tekniikkaan sopiva pyöröpuikko. Käytä aina sitä puikkokokoa, jolla saat tiheyden täsmäämään.
3 silmukkamerkkiä, apulankaa luomisreunaan, päättelyneula.
Neuletiheys:
Koko 1: 30 s ja 38 krs = 10 cm sileää neuletta suljettuna neuleena, kevyesti höyrytettynä.
Koko 2: 28 s ja 38 krs = 10 cm sileää neuletta suljettuna neuleena, kevyesti höyrytettynä.
Minerva-villasukat – ohje:
Varpaat
Luo 24 s Judy’s magic cast on -menetelmällä kahdelle puikolle, 12 s kummallekin puikolle. Tekniikkaan löytyy paljon ohjevideoita Youtubesta.
Jatka neulomista sukkapuikoilla tai pyöröpuikoilla magic loop -tekniikalla. Lisää silmukkamerkki kerroksen alkuun ja neulo suljettuna neuleena:
1. krs: Neulo 12 o, lisää silmukkamerkki ja neulo oikein krs:n loppuun.
2. krs: *1 oet, neulo oikein kunnes jäljellä on 2 s ennen seuraavaa silmukkamerkkiä, 1 oet ja neulo 1 o* ja toista *–*. Kerroksella tulee 4 s lisää ja työssä on 28 s.
3. krs: Neulo s:t oikein.
Toista kerrokset 2–3 vielä 9 kertaa. Työhön tulee 36 s lisää ja työssä on 64 s.
Aloita sitten palmikkoneule krs:n ensimmäisillä 32 s:lla: neulo seuraavilla 32 s:lla kaavion 1. krs:n mukaan. Siirrä silmukkamerkki ja neulo sileää neuletta krs:n loppuun. Jatka sitten neulomalla jalan päällä kaavion krs:t 2–24 ja toista sitten krs:ia 1–24, kunnes sukan pituus on noin 6,5 cm lyhyempi kuin jalkapohjan pituus. Jalkapohjassa neulotaan koko ajan sileää neuletta.
Kantapää
Merkitse ylös, mille krs:lle jäit kaavioissa (tarvitset tätä tietoa kantapään jälkeen ja toista sukkaa varten). Käännä työ ja aloita kantapää lyhennetyin krs:in:
1. krs (NP): Nosta 1 s neulomatta ja tee samalla langankierto puikolle. Kiristä niin, että puikoille nousee ”silmukkapari”. Neulo nurjaa seuraavalle silmukkamerkille ja käännä työ.
2. krs (OP): Nosta 1 s neulomatta ja tee langankierto puikolle kuten edellä, neulo oikeaa, kunnes tulet seuraavalle silmukkaparille, käännä työ.
3. krs (NP): Nosta 1 s neulomatta ja tee langankierto puikolle kuten edellä, neulo nurjaa, kunnes tulet seuraavalle silmukkaparille, käännä työ.
Toista krs:ia 2–3 vielä 8 kertaa (10 silmukkaparia kantapään vasemmassa reunassa, 9 silmukkaparia kantapään oikeassa reunassa).
4. krs (OP): Nosta 1 s neulomatta ja tee langankierto puikolle kuten edellä, neulo oikeaa seuraavalle silmukkaparille, neulo seuraavat 2 silmukkaparia kuin neuloisit silmukan ja langankierron oikein yhteen, käännä työ.
5. krs (NP): Nosta 1 s neulomatta ja tee langankierto puikolle kuten edellä, neulo nurjaa seuraavalle silmukkaparille, neulo seuraavat 2 silmukkaparia kuin neuloisit silmukan ja langankierron nurin yhteen, käännä työ.
Toista krs:ia 5–6, kunnes olet neulonut kaikki silmukkaparit näin. Kantapään vasemmassa reunassa on nyt jäljellä 1 silmukkapari.
6. krs: Nosta 1 s neulomatta ja tee langankierto puikolle kuten edellä, neulo oikeaa seuraavalle silmukkaparille, neulo silmukkapari kuin neuloisit sen oikein yhteen, siirrä silmukkamerkki. Jatka neulomista suljettuna neuleena.
Seuraavalla krs:lla voit poimia ylimääräiset silmukat kantapään ja jalkapöydän välistä ja neuloa ne nurin yhteen jalkapöydän ensimmäisen ja viimeisen silmukan kanssa. Näin kantapään sivuihin ei synny reikiä.
7. krs: Neulo jalan päällä kaavion seuraavan krs:n mukaan, siirrä silmukkamerkki. Neulo viimeinen silmukkapari kuin neuloisit silmukan ja langankierron oikein yhteen. Neulo oikeaa krs:n loppuun.
Varsi
- Palmikko- ja pitsineule jatkuu nyt varren edessä. Kantapään silmukat muodostavat varren takaosan, jatka niillä sileää neuletta kuten aiemmin.
- Seuraava krs: Neulo kaavion seuraavan krs:n mukaan seuraavalle silmukkamerkille. Siirrä silmukkamerkki ja neulo sileää neuletta krs:n loppuun asti.
- Jatka neulomista kaavion mukaan kunnes varren korkeus on 11 cm kantapään yläreunasta mitattuna tai noin 3 cm lyhyempi kuin haluttu varren pituus.
Joustinreuna
1. krs: Neulo *1 o kiertäen silmukan takareunasta, 1 n,* toista *–* krs:n loppuun asti.
Jatka joustinneuletta, kunnes joustinreunan pituus on 3 cm tai haluttu pituus.
Päätä kaikki silmukat putkimaisella päättelyllä: Katkaise lanka ja jätä noin 30 cm pitkä häntä. Vie lanka neulan avulla ensimmäisen s:n läpi kuin neuloisit sen nurin ja sitten toisen silmukan läpi kuin neuloisit sen oikein (huom. jätä silmukat puikolle).
*Vie lanka ensimmäisen s:n (=oikea s) läpi kuin neuloisit sen oikein ja tiputa silmukka puikolta, vie lanka sitten seuraavan oikean silmukan läpi kuin neuloisit sen nurin. Vie lanka ensimmäisen silmukan (=nurja s) läpi kuin neuloisit sen nurin ja tiputa silmukka puikolta, vie lanka sitten seuraavan nurjan silmukan läpi kuin neuloisit sen oikein.*
Toista *–* kunnes jäljellä on 2 s. Vie sitten lanka ensimmäisen s:n (=oikea s) läpi kuin neuloisit sen oikein ja tiputa silmukka puikolta, ja vie lanka viimeisen silmukan (=nurja s) läpi kuin neuloisit sen nurin ja tiputa silmukka puikolta.
Neulo toinen sukka samoin.
Päätä kaikki langanpäät työn nurjalle puolelle. Pingota sukat sukkablokeilla tai höyrytä ne kevyesti muotoonsa.