
”Muutimme retkeilyautoon konkurssin jälkeen” – tällainen on Annan ja Miron onnellinen elämänmuutos
Konkurssi ja uupumus saivat Annan ja Miron toteuttamaan unelmansa ja muuttamaan retkeilyautoon. Kolmentoista neliön liikkuva koti on tuonut heille vapautta ja rauhaa toipua.
Anna Saari ja Miro Vaanela ovat illalla parkkeeranneet meren rantaan, katselleet ikkunoista ohi lipuvaa ruotsinlaivaa ja Turun Ruissalon saaren taakse laskevaa aurinkoa. Aamulla Anna on ulkoiluttanut jackrusselinterrieri Onnin ja herätellyt unisemman puolisonsa kahvinkeittoon.
– Autossa saa nukuttua todella hyvin. Olen nukkunut paremmin kuin kerrostalossa, kun on viileää ja ilma kiertää. Viime yönä heräsimme siihen, kun joku soitti lähellä musiikkia, mutta se on elämää, Miro sanoo.
Kahvinkeitto ei onnistu vain nappia painamalla, joten se on Annan mielestä hyvä tapa saada mies hereille. Kahvivesi pitää keittää kaasuliedellä ja vahtia, ettei se kiehu yli. Valmis kahvi kaadetaan aina termospulloon ja juodaan omasta mukista – ainoasta, jonka on saanut valita mukaan.
– Kahvinkeittoon voi mennä puoli tuntia, mutta nykyään meillä ei ole mihinkään kiire. Parasta aamuissa onkin seesteisyys ja rauha. On ihana avata ovi ja katsella maisemia, Anna toteaa.

Asukkaat: Yrittäjä Anna Saari, 31, ja valoteknikko Miro Vaanela, 30, sekä jackrusselinterrieri Onni.
Koti: Hobby Vantana K65 DeLuxe 2021 -retkeilyauto. Annan, Miron ja Onnin retkeilyautoelämää voi seurata Instagramissa @yhenelamanjuttu.
Neliöt: Noin 13 m².
Asumismenot: Auton lainanlyhennys 1080 €, kaasupullot 28 €/täyttö. Vakuutus ja ajoneuvoverot n. 160 €/kk, dieselin kulutus riippuu ajomäärästä.
Lähes koko omaisuus kiertoon
Anna ja Miro ovat asuneet retkeilyautossa maaliskuusta lähtien. Ajatus liikkuvaan kotiin muutosta oli kytenyt etenkin Annan mielessä jo pitkään, mutta oma kahvila-ravintola sitoi yrittäjän paikoilleen. Kun yritys ajautui konkurssiin, pariskunnalle avautui mahdollisuus toteuttaa unelmia.
Ensin tarkoitus oli lainata auto tutuilta ja kokeilla, minkälaista retkeilyautossa on asua. Suunnitelmat muuttuivat, kun pariskunta löysi auton, joka täytti molempien toiveet. Annalle ja Mirolle oli tärkeää, että auto näyttää pakettiautolta eikä herätä niin paljon huomiota kuin asuntoauto. Auto on vähän tavallista retkeilyautoa suurempi ja sen varusteisiin kuuluvat aurinkopaneelit. Retkeilyauto on Annan ensimmäinen autohankinta ja Miron ensimmäinen omistusasunto.
– Moni rakentaa auton itse, mutta me halusimme muuttovalmiin. Voimme rakentaa mieleisemme joskus myöhemmin, kun meillä on kokemusta ja tiedämme, mitä tarvitsemme ja haluamme.
Erikoisvarusteltu auto maksoi melkein pienen kerrostaloasunnon verran. Anna ja Miro halusivat kuitenkin satsata. Samalla he luopuivat vuokra-asunnosta säästääkseen rahaa. Kiertoon meni lähes koko omaisuus.
Annalle tämä ei ollut ensimmäinen kerta. Hän oli luopunut tavaroistaan ensin vuosia sitten muuttaessaan entisen kumppaninsa kanssa kolmeksi kuukaudeksi Thaimaahaan ja myöhemmin omakotitalosta yksiöön.
– Kun erosin, laitoin kaikki vaatteeni pois ja aloitin alusta. Minulla ei ole erityistä suhdetta tavaroihin. Vähäiset perityt ja tärkeät tavarat ovat säilössä mummini varastossa.
Keikkakiertueilla valomiehenä työskentelevä Miro taas on tottunut reissuelämään. Hän on kuljettanut omaisuuttaan vuosia kahdessa laukussa, kun opiskelut ja työt ovat vieneet paikasta toiseen.
– Vain televisiosta oli vaikea luopua. Vein sen veljelleni.


Pari lautasta riittää
Muutaman neliön retkeilyautossa on Annan ja Miron mielestä kaikki tarpeellinen. Ohjaamon takana on pieni oleskelutila, josta löytyy istuinryhmä ja kaasuliedellä ja jääkaapilla varustettu minikeittiö. Auton perällä on makuutila. Lisäksi autossa on pieni vessa ja vähän säilytystilaa.
Anna ja Miro suunnittelivat tarkkaan, mitä minikotiin hankitaan. Taloudessa riittää pari lautasta, aterimet, kaksi kahvimukia ja juomalasia, kattila ja paistinpannu, pieni määrä vaatteita ja kenkiä, hygieniatarvikkeet, sähäkät lakanat ja pieneen tilaan sopivat sisustusesineet. Kirjat hankitaan kirjastosta tai kirpputorilta ja laitetaan kiertoon heti, kun ne on luettu.
– Lempitauluni ei mahtunut autoon, joten vein sen säilöön ja teetin siitä julisteen. Lähtemisestä on kadonnut stressi, kun kaikki tarpeellinen kulkee aina mukana, Anna kertoo.
Vaikka tilaa on vähän, Anna ei ole halunnut tinkiä tyylistä. Kaiken pitää olla kaunista. Se näkyy niin pussilakanoissa, astioissa kuin mukana kulkevissa henkilökohtaisissa tavaroissa.
– Osa kavereista naureskeli, että pian kuljette crocseissa, mutta en ole luopunut tyylistäni. Laittaudun samalla tavalla kuin ennenkin, koska nautin siitä. Mukana kulkevat tekoturkistakki, korkkarit, karvatossut ja kynsiuuni. Ennen muuttoa otatin ripset, sillä ne ovat helpot ja ihanat.
Autossa asuminen on osoittautunut Annan ja Miron mielestä yllättävän kivaksi. Elämä on muuttunut yksinkertaiseksi ja verkkaiseksi. Television katselu on vaihtunut ulkoiluun, kirjojen lukemiseen, oleskeluun ja keskusteluihin siitä, mitä huomenna tehdään ja minne ajetaan.
– Moni on kysellyt, eikö toisen naama ala ärsyttää pienessä tilassa. Aina voi avata oven ja lähteä kävelemään luontoon tai vaikka kirjastoon, jos kaipaa aikaa ja tilaa.



Minne pesulle tänään?
Pieni tila myös helpottaa arkea. Anna inhoaa siivoamista ja nauttii kodista, jossa on vähän järjesteltävää. Ruoanlaitto on muuttunut yksinkertaiseksi. Pariskunnalla oli ennen tapana laittaa iso satsi ruokaa, josta osa pakastettiin. Kaasuliedellä mahtuu kokkaamaan vain pari annosta.
– Uunia ei ole, joten enää emme saa tehtyä uunikasviksia ja kanaa, jota ennen laitoimme usein. Miro valmisti ennen kaiken airfryerilla, mutta luovuimme siitä, kun sähköä on käytössä entistä vähemmän. Koska levyjä on vain kaksi, teemme paljon yhden padan ruokaa. Hyvä puoli on se, ettei tule hävikkiä eikä herkkuja tule ostettua entiseen tapaan, kun ei ole säilytystilaa.
”Mummini itki, että olemme rohkeita ja teemme sitä mitä haluamme. Niin hänkin olisi halunnut elämäänsä elää.”
Peseytyminen ja pyykinpesu hoituvat pääasiassa sukulaisten ja ystävien luona sekä huoltoasemilla, pesuloissa ja harrastuspaikoissa.
– Aiemmin joogatunnit ja uimahallikäynnit tuntuivat kalliilta. Nyt niistä maksaa mielellään, kun voi samalla peseytyä. Kesällä pääsemme uimaan.
Läheiset ovat suhtautuneet kannustavasti pariskunnan elämänmuutokseen. Molempien perheet ovat toivottaneet tervetulleiksi majoittumaan pihalle ja pesemään pyykkiä.
– Mummini itki, että olemme rohkeita ja teemme sitä mitä haluamme. Niin hänkin olisi halunnut nuorempana elämäänsä elää.


Kodissa toteutuu unelma
Parasta autossa asumisessa on Annan ja Miron mielestä kiireettömyys ja vapaus. Sosiaalinen Anna kertoo nauttivansa kodin rauhasta. Sen merkitys on korostunut, sillä viimeiset vuodet kahvila-ravintolan yrittäjänä veivät Annan voimat.
– Yritin niin kovin selviytyä vaikeista koronavuosista, että paloin loppuun. Viimeinen niitti oli ajaa yritys konkurssiin, vaikka se olikin lopulta helpotus. En ole selvinnyt vielä kokonaan uupumuksesta ja kaipaan hiljaisuutta, rauhaa ja lepoa. Siksi iltaisin on ihana rauhoittua kotiin. Saan voimaa siitä, että voin elää omannäköistä elämää.
Annan haaveena on ajaa Portugaliin. Hän on käynyt kerran Lissabonissa, ja sen jylhät maisemat ja hyvä ruoka houkuttelisivat.
– Islantiin olisi myös ihana päästä. Katsoimme, että lautta Norjasta Islantiin tulee halvemmaksi autolla kuin ilman sitä. Miro voi istua autossa, kun minä ratsastan islanninhevosilla ja sitten lillumme yhdessä kuumissa lähteissä.
Ensimmäisen autoilukesän pariskunta aikoo viettää kotimaassa. Miro kiertää työn vuoksi Suomea keikkabusseissa, ja Anna majoittuu Onnin kanssa Naantaliin, jossa hänellä on kesätyöpaikka.
– Konkurssista jäi paljon maksettavaa, joten töitä on tehtävä. Vapaa-ajan seikkailemme ja retkeilemme. Suunnitelmat ovat auki. Ei tiedä, mistä maasta meidät seuraavaksi tavoittaa.
Näin meillä
Syödäänkö teillä yhdessä?
Anna: Jos molemmat ovat kotona, syömme aina yhdessä. Jutustelemme samalla päivän kuulumisia pöydän ääressä.
Miro: Syömme pöydän ääressä. Toinen istuu kuljettajan käännettävällä penkillä, toinen matkustamon penkillä naamat vastakkain.
Mistä teillä tulee riitaa?
Anna: Liikkeelle lähtö aiheuttaa usein pientä kränää, kun kiireessä tavarat eivät mene oikeille paikoilleen, vaan vähän sinne päin.
Miro: Siitä, että voin lorvia koko päivän autossa ilman omantunnon tuskia. Asioiden tekemisestä tai ennemmin tekemättä jättämisessä tulee kränää.
Mistä kodin tavarasta et luopuisi?
Anna: Kattilasta. Sillä saa keitettyä ruokaa ja veden kahvia varten.
Miro: Termospullosta ja kahvisuodattimesta, jotta saa aamuisin keitettyä hyvää kahvia.
Kuka teillä avaa viemärin?
Anna: Miro, mutta jos olen yksin niin ei minullakaan sormi mene suuhun.
Miro: Minä teen pääasiassa viemärihuollot.
Mikä kohta kotona jää aina siivoamatta?
Anna: Koti on niin pieni, että tulee siivottua usein. Irtotavaroita ei saa olla pöydillä, etteivät ne putoile ajon aikana.
Miro: Pieni lattiatilamme kaipaisi useammin imurointia, kun hiekkaa kulkeutuu kenkien kanssa sisälle.
Minkä asian haluaisit muuttaa kodistasi?
Anna: Polttoaineen kulutus voisi olla pienempi, mutta siihen voi itse vaikuttaa ajamisella.
Miro: USB-latauspistokkeita saisi olla autossa enemmän.
Mitä kotona tapahtuu aamuisin klo 7–8?
Anna: Minulla alkaa työt klo 7, teen aamupalaa majatalon asukkaille. Vapaapäivinä nukun.
Miro: Kuorsaan käsi torkkunapilla.
Missä ja milloin käytte vakavat keskustelut?
Anna: Ne on helpoin aloittaa autoa ajaessa, kun molemmat katsovat samaan suuntaan tielle. Näin ei tarvitse heti kohdata toisen katsetta, vaan asiaa voi makustella vierekkäin. Tämä helpottaa huomattavasti keskustelun aloitusta.
Miro: Ajaessa, liikkuessa paikasta toiseen.
Mikä on seuraava hankinta kotiin?
Anna: Pieni harja ja rikkalapio, joilla hiekat saa lattialta pihalle ilman imurointia.
Miro: Hankimme kannatintuen, jotta saamme siirrettyä keittiön pöydän ulos.