
Sisällä näyttää kuin olisi järven päällä! Maikin moderni talo kohosi mummolan maille
Sisustussuunnittelija Maikki Hevari otti uudessa talossaan huomioon ihan kaiken mutta sisusti intuitiolla. Vaaleudessa yllättävät pesämäinen musta makuuhuone ja nerokkaasti hyödynnetyt rakentamisen jämämateriaalit.


Talohan on melkein järven päällä! Jyväskylän Puuppolan idyllisellä maaseudulla kohoaa musta, moderni omakotitalo. Maikki Hevari ja Teemu Varis lunastivat 2021 kauniin rantatontin, joka on ollut Maikin suvussa vuodesta 1949. Siitä alkoi uuden kodin suunnittelu ja pariskunnan pitkään haaveilema omakotitaloprojekti.
– Ideoimme pohjan itse mutta palkkasimme arkkitehti Anna-Riikka Mannisen hoitamaan talon suunnittelun, Maikki kertoo. Perheessä ja ystävissä on alan ammattilaisia, joten talo saatiin pystyyn talkoovoimalla.


asukkaat Sisustussuunnittelija Maikki Hevari, 30, ja insinööri Teemu Varis, 30, sekä ylämaanterrierit Milo ja Tintti. Instagram: @maikkihevari.
koti Anna-Riikka Mannisen suunnittelema puutalo vuodelta 2021 Jyväskylän Puuppolassa. Neliöitä on 180.


Taloni suunnittelussa tavoittelin…
linjakasta ja yksinkertaista ilmettä. Talo on ulkoa saaristohenkinen. Suurimpaan rooliin halusimme jättää järvimaiseman, jonka maksimoimme suurilla ikkunoilla ja suunnittelemalla talon niin, että olohuoneessa tuntuu, kuin olisi järven päällä.
Meillä oli hyvin tarkat kriteerit yksityiskohtia myöten: listoja ei tule mihinkään, ikkunat lähtevät heti lattiasta, ja sähkökalustus on minimalistista automaation ansiosta. Suunnittelussa otimme huomioon kyllä kaiken: missä rentoudumme, missä pesemme hampaat, ja mistä koirat kulkevat rantaan uimaan.


Erityistä kodissani on…
sijainti poikkeuksellisen lähellä rantaa. Onneksi meille myönnettiin rakentamiseen poikkeuslupa. Tontille tehtiin paljon maatöitä, jotta saimme toteutettua vision talosta, joka on melkein järven päällä.
Minulle koti merkitsee…
rauhoittumispaikkaa. Teemme paljon fyysistä työtä, rakennamme terassia ja laitamme pihaa, mutta henkisesti rauhoitun veden äärellä ja tietysti perheen lähellä. Tontti on minulle hyvin rakas – se on vanha mummolani, joten kotiin liittyy vahva tunneside lapsuudesta.
Maikin lempiasioita talossa on saareke, joka on asemoitu maiseman mukaan. ”On mahtavaa arjessa touhuta keittiössä niin, että voi samalla katsella järvelle.”




Sisustajana olen…
rauhallinen. Sisustan kotiani hyvin maltillisesti ja pikkuhiljaa. Omassa kodissani en harrasta ollenkaan suunnittelua vaan sisustan intuitiivisesti. Täällä haluan sisustuksen antavan tilaa järvimaisemalle ja sen vaihtuville sävyille.
Ajattomuus tarkoittaa minulle…
hyvää suunnittelua ja hyvin valittuja materiaaleja, jotka kestävät aikaa, siis mahdollisimman aitoja luonnonmateriaaleja. Hyvällä suunnittelulla arki toimii käytännöllisesti päivästä toiseen, eikä visuaalisesta ilmeestä ole tarvinnut tinkiä. Ajattomuus ei tarkoita tiettyjä sävyjä eikä ”varmoja valintoja”, kuten valkoista keittiötä, johon ei muka kyllästy. Höpölöpö.
”Erityisen onnistunut ratkaisu on yläkerran kattoikkuna. Sen alla ovat meidän lisäksi myös vieraat pötkötelleet ja ihailleet tähtitaivasta.”


Suhtaudun trendeihin…
myönteisesti. Mielestäni on ok innostua uusista ilmiöistä, kokeilla ja ottaa niistä jotain itselleen. Trendit tulevat ja menevät, palaavat joskus takaisin, ja osasta tulee klassikoita. En ajattele, että trendit ja ajattomuus ovat toistensa vastakohtia. Itse yhdistelen näitä molempia kodissani: haluan muutosta ja kokeilen mielelläni asioita esimerkiksi irtokalusteilla, kunhan perusmateriaalit ovat ajattomia ja laadukkaita. Kotini saa muuttua minun ja elämäni mukana.


Parasta kodissani on…
että olemme tehneet sen puolisoni kanssa perustuksia myöten itse rakkaudella mutta myös hiellä ja kyynelillä. Meillä on siihen tunneside. Parasta on tietysti myös järvi, joka on minulle rakas elementti.
Arkea helpottavat…
hyvin suunnitellut toiminnot. Minulle oli tärkeää, että kodinhoitohuone, arkieteinen ja kulku kylpyhuoneeseen sekä saunaan ovat kaikki erillään. En halunnut sekoittaa koirien hiekkaisia tassuja puhtaisiin pyykkeihin enkä kodinhoitohuonetta kylpytilan pukuhuoneeseen, jossa voi nyt nauttia arkena spa-tunnelmasta ilman pyykkivuoria. Arkea helpottavat myös talon automaatioratkaisut ja yläkerrasta suoraan likapyykkikaappiin johtava pyykkikuilu.


Jos nyt tekisin jotain toisin…
hankkisin kaikki kiintokalusteet puusepältä. Rakentamisen aikana en edes uskaltanut kysyä tarjousta kalusteista puusepältä, koska mielikuvani oli, että se on varmasti ihan liian kallista. Nyt tiedän paremmin, ja eihän se edes ole. Tämän opin itse kantapään kautta ja nyt suosittelenkin aina kaikkia muita vain rohkeasti kysymään.




Tätä ei moni arvaa, mutta…
en ole kovin innokas sisustaja kotona. Teen sisustussuunnittelua päivittäin asiakkailleni, joten en jaksa sitä kotona. Olen ollut hankkimassa sohvaa jo kohta pari vuotta. Ehkä palkkaan itselleni sisustussuunnittelijan.


Ikuisesti muistoissani...
on ensimmäinen yö uudessa talossa toukokuussa 2023. Meillä ei ollut kuin matto ja patja lattialla. Rakentaminen oli rankka ja pitkä projekti, joka jatkuu vieläkin. Sinä yönä torkuimme vain muutaman tunnin, sillä kaikki oli niin epätodellisen tuntuista.






Kommentit