Kusudama eli origamikukka
Tee itse
Kusudama eli origamikukka
Vie tuliaisiksi kukka, joka ei lakastu.Herkkä ja runsas japanilainen kusudama-kukka syntyy viidestä yhteenliitettävästä origamimuodosta.
11.5.2015
 |
Kotivinkki

Kusudama – näin onnistut taittelussa

  • Kusudama-kukat ovat perinteisiä japanilaisia koristeita. Nimi kusudama tarkoittaa lääkepalloa, ja niitä on aiemmin tehty potpourria ja suitsukkeita varten. Nykyään kukkasia tehdään koristeiksi ja lahjaksi.
  • Taittelumateriaaliksi käyvät pokkarit, käärepaperi, julisteet, karttakirjat, ja vaikka tapetit. Ihan mikä tahansa paperi, minkä satut keksimään. Lisää ohjeita löydät netistä hakusanalla book page folding.
  • Itse taittelu on yksinkertaista. Tarvitset neliskanttisen paperiarkin ja paperiliimaa. Kukka muodostuu viidestä origamitaitoksesta, jotka liitetään yhteen.
  • Kun pääset alkuun, tee kerralla kimppu. Valitse yhteensopivat sävyt tai pysyttäydy tyylikkäästi mustavalkoisessa.      

4 kommenttia