
Festivo-kynttilänjalka 3 eurolla! Kirppisharrastaja Sini tekee uskomattomia lasilöytöjä: ”Jaksan käyttää kiertämiseen aikaa”
Raumalainen Sini Vähätupa, 30, tekee löytönsä silloin, kun kirppikset eivät pursua muita. Suomalaisen lasin tuntemus on auttanut häntä aarteenetsinnässä. Sinin löytöjä voi ihailla Instagramissa tilillä @designinfin.
Kirppisharrastukseni alkoi... syksyllä 2021, kun olin perinyt isovanhemmiltani Riihimäen lasin keltaisen Grapponia-pullon. Selvitellessäni sen taustoja kiinnostuin suomalaisesta lasista ja ajattelin, että sitä kannattaisi metsästää kirpputoreilta.
Tällä hetkellä metsästän... Pentikin Halla-sarjan ruokalautasia, Arabian Botanica-sarjan Pihlajanmarja- ja Juolukka-seinälautasia, isoäitini meikkipöytään yhteensopivaa jakkaraa ja Arabian Pomona-hillopurkkeja.
Onnistun tekemään hyviä löytöjä... koska jaksan käyttää kirpputorien kiertämiseen aikaa. Osaan vainuta löytöjä sellaisiltakin myyntipaikoilta, jotka muut ohittavat taakseen katsomatta. Lisäksi kerään tietoa jatkuvasti lukemalla kirjallisuutta ja seuraamalla sosiaalisessa mediassa muita kirppisharrastajia tai -ryhmiä. Näin osaan löytää esineitä, joita kaikki eivät ehkä ymmärrä arvotavaraksi.
”Ruuhkaisat viikonloput ovat mielestäni huonoimpia hetkiä löytöjen tekemiselle.”
Etsin kirppiksiltä... nykyään oikeastaan mitä vain. Saatan napata mukaani vaikka taidelasia ja -keramiikkaa, käyttöastioita, kirjoja, kodintekstiileitä tai huonekaluja. Vain kosmetiikan kierrän kirppiksillä kaukaa.
Joskus mukaan tarttuu... myös lahjoja. Olen ostanut äidilleni jo tuotannosta poistunutta Pentikin Mansikka-sarjaa.
Olen hankkinut liian monta... pientä kippoa tai kulhoa. Niille on helppo keksiä käyttötarkoituksia; joihinkin voisin laittaa koruja ja toisiin vaikka suklaakonvehteja. Tällaisia kippoja alkaa olla jo aika paljon.
Koluan kirppiksiä aina silloin... kun muut eivät. Ruuhkaisat viikonloput ovat mielestäni huonoimpia hetkiä löytöjen tekemiselle. Kauniina hellepäivänä taas suuntaan mielelläni kirppikselle bongaamaan aarteita.
Jospa joskus löytäisin... Kaj Franckin Pokaali-teoksen.




