Helpot lapaset paksusta langasta
Koko: Nainen (mies).
Helpot lapaset – tarvikkeet:
- 100(150) g Novita Pop -lankaa, sävy karuselli (857) (80 % akryyli, 20 % villa)
- sukkapuikot 5 mm tai käsialan mukaan.
Mallineuleet:
Sileä oikea neule suljettuna neuleena: neulo kaikki kerrokset oikein.
Tiheys: 14,5 s sileää neuletta = 10 cm.
Helpot lapaset – ohje:
Vasemman käden lapanen
- Luo puikoille 32(36) s ja jaa silmukat neljälle puikolle. Yhdistä aloitus- ja lopetuspää suljetuksi neuleeksi. Kerroksen vaihtumiskohta on IV ja I puikon välissä. Neulo sileää neuletta suljettuna neuleena 12(14) cm.
- Tee peukalon aukko: neulo I puikon silmukat oikein, II puikon alusta 3 ensimmäistä silmukkaa oikein ja neulo seuraavat 5(6) silmukkaa erivärisellä langalla. Siirrä erivärisellä neulotut silmukat takaisin vasemman käden puikolle ja jatka alkuperäisellä langalla sileää neuletta, kunnes kämmen osan pituus joustimesta eteenpäin mitattuna on noin 24(28) cm tai kunnes etusormi jää peittoon.
- Aloita kärkikavennukset. Tee I ja III puikon alussa ylivetokavennus (= nosta 1 s oikein neulomatta, neulo 1 o ja vedä nostettu s neulotun yli) ja neulo II ja IV puikon lopussa 2 s oikein yhteen. Kerroksella kaventuu 4 s ja työssä on 28(32) s. Toista kavennukset joka kerros, kunnes työssä on jäljellä 8 s.
- Katkaise lanka, vedä se loppujen silmukoiden läpi, kiristä ja päättele hyvin.
Oikean käden lapanen
Neulo vasemman lapasen peilikuvaksi eli tee peukaloaukko III puikon alkuun.
Peukalo
- Pura erivärinen lanka pois ja poimi samalla silmukat puikoille. Poimi lisäksi kummaltakin sivulta silmukoita lisää niin, että työssä on yhteensä 15 s.
- Jaa silmukat kolmelle puikolle ja neulo sileää neuletta suljettuna neuleena noin 6 cm tai kunnes peukalon kynnestä näkyy puolet. Neulo jokaisen puikon lopussa 2 s oikein yhteen, kunnes jäljellä on 6 s.
- Katkaise lanka ja vedä loppujen silmukoiden läpi, kiristä ja päättele. Höyrytä valmiit lapaset.
Suunnittelija: Susanna Mertsalmi