
70-luvun rivitalosta paljastuu avara koti, joka on pullollaan edullisia designlöytöjä!
Kun Anni ja Daniel ostivat rivitalokodin, tärkeä kriteeri oli autotalli – ei auton takia vaan siksi, että siellä he kunnostavat hankkimiaan vintagekalusteita. Löydät jutun lopusta parin vinkit kirppislöytöjen kunnostamiseen!
Anni Laukkanen ja Daniel Avanloo ovat sisustaneet 1970-luvun rivitaloasuntoa aikakautta mukaillen, mutta nykyaikaisella ja rennolla otteella. Kodissaan he ihastuivat ensimmäiseksi isoon olohuoneeseen takkoineen ja upeaan atriumpihaan. Autotalli oli tärkeä ostokriteeri, sillä siellä pariskunta kunnostaa second hand -huonekaluja. Kotiin keräillään myös Artekin kalusteita.
”Moni voisi ajatella, että olemme hankkineet tänne kalliita designhuonekaluja, mutta olemme bonganneet ne edullisesti käytettynä. Daniel tekee yövuoroja, ja voi siksi hakea kalusteita myyjiltä päivisin nopeallakin aikataululla. Artekin huonekalut ovat ajattomia, ja puisia kalusteita voi aina kunnostaa. Tämä koti oli myyntihetkellä sisustettu Artekin huonekaluilla, jopa harvinaisuuksilla, ja siitä huomasimme, että ne sopivat tänne.
Vanhoissa huonekaluissa kiehtoo tietty huolettomuus: patina näyttää paremmalta kuin kliinisyys. Meillä on autotallissa jatkuvasti ylimääräisiä kalusteita, vaikka olemme vähän jo jarrutelleet hankintoja. Kun Danielin pikkusisko muutti omaan asuntoon, hän haki varastostamme sohvan, pöytiä ja senkkejä kotiinsa.
Daniel on sairaanhoitaja ja minä olen juristi. Olemme tehneet töitä nuoresta pitäen ja olleet yhdessä jo kymmenen vuotta, vanhojentansseista lähtien. Ensimmäisen omistusasunnon ostimme jo opiskelijoina. Kerrostaloasumisen jälkeen katselimme rivitaloja, omakotitaloja, Turun hienoja puutaloja ja jopa uudiskohteita. Emme etsineet nimenomaan 1970-luvun taloa, vaikka ne ovat nyt trendikkäitä. Oikeastaan vasta muuton jälkeen kiinnostuimme molemmat aikakauden arkkitehtuurista, muodoista ja yksityiskohdista.”



”Vanhoissa huonekaluissa kiehtoo tietty huolimattomuus: patina näyttää paremmalta kuin kliinisyys.”



”Suikkilassa palvelut ovat lähellä, Turun keskustaan pyöräilee vartissa ja molempien vanhemmat asuvat muutaman kilometrin säteellä. 1970-luvulla Suikkilan kaupunginosa oli tunnettu ja haluttu, koska täällä on meidän talon lisäksi muitakin arkkitehti Pekka Pitkäsen 1960–70-luvulla suunnittelemia rivitaloja atriumpihoineen ja uima-altaineen. Nyt se on lähiö muiden joukossa. Vaikka alue oli tuttu, emme olleet huomanneet näitä taloja aiemmin.
Olemme asuneet aina Turussa. Minä synnyin täällä, ja Daniel on muuttanut tänne 2-vuotiaana Teheranista Iranista. Daniel on meistä se, joka ideoi ja saa aikaan asioita. Tykkäämme olla kotona ja kutsua ystäviä kylään, pelaamme yhdessä lautapelejä. Ennen menimme kylään vanhemmille, nyt kutsumme heidät meille.
Parasta kodissamme on suuret oleskelutilat, isot ikkunat, avaruus ja yksityinen piha. Tyylimme on ajaton, luonnollinen ja tavallaan hillitty, mutta kuitenkin täältä löytyy paikoin väriä ja runsautta. Olemme spontaaneja, ja aina kun ystävät tulevat kylään, jokin juttu kodissa on eri tavalla!”


”Olemme spontaaneja. Aina kun ystävät tulevat kylään, jokin juttu kodissa on eri tavalla!”





”Sisustamme edullisesti klassikoilla.”




”Daniel tekee yövuoroja, ja pystyy hakemaan kierrätyslöytöjä päivisin nopealla aikataululla.”




Kunnosta kirppislöytö! Annin ja Danielin vinkit:
- Osta vain hinta-laatusuhteltaan hyviä kalusteita. Ole nopea, sillä halutuimmat menevät heti. Jos kaluste on pitkään myynnissä, hinta on pielessä.
- Kokeile rohkeasti kunnostaa itse. Puuta voi kunnostaa miltei loputtomiin. Patina on kaunista. Tavallisia huonekaluja voi käsitellä huolettomammin, designhuonekalut kannattaa kunnostaa alkuperäiseen asuunsa tai olla tekemättä mitään.
- Ota selvää oikeista kunnostustavoista, esimerkiksi pitääkö pinta käsitellä öljyllä vai lakalla. Siihen vaikuttaa aiempi pintakäsittely.
- Kunnostaminen vaatii kärsivällisyyttä! Toisaalta liian pitkäänkään ei kannata puunata, sillä patina katoaa, jos huonekalu näyttää uudelta. Kauneus on katsojan silmässä, joten tee huonekalusta sinulle mieleinen.