3,5(2)
Rapeat tortillat ja kikhernesalaatti
Kasvis
18 min
{
Aktiivinen 10 min
Passiivinen 8 min
Rapeat tortillat ja kikhernesalaatti on ihana iltapala. Täytteen kikherneet voit korvata säilykepavuilla, katkaravuilla tai sulatetuilla pakasteherneillä.
31.5.2016
 |
Kotivinkki
Reseptin ainekset
4 annosta
4tortillalettua
n. 1 dlpestoa tai currytahnaa
n. 2½ dluunissa sulavaa juustoraastetta, esim. cheddaria (150 g)
Kikhernesalaatti
1 prkkikherneitä (400 g)
2 dlyrttejä, esim. persiljaa
2 dlbasilikaa
2 dlmainttua tai korianteria
2tomaattia tai 10 kirsikkatomaattia
½tuorekurkku
1pieni punasipuli
3-5aurinkokuivattua tomaattia
2 rklaurinkokuivattujen tomaattien öljymarinadia
1 rklsitruunamehua
muutama tippa Tabascoa
ripaus suolaa ja sokeria

1. Kuumenna uuni 225-asteiseksi. Levitä pesto ja juustoraaste tortillalettujen päälle. Paista 8–10 minuuttia, kunnes juusto on sulanut.

2. Kun tortillat ovat uunissa, valmista salaatti. Valuta kikherneet lävikössä ja huuhtele kylmällä vedellä. Kaada kulhoon. Hienonna yrtit. Pese ja kuutioi kurkku ja tomaatti. Kuori ja hienonna punasipuli. Viipaloi aurinkokuivatut tomaatit. Sekoita kaikki kikhernesalaatin ainekset keskenään. Mausta ripauksella suolaa ja sokeria.

3. Lusikoi tortillalettujen päälle kikhernesalaattia. Syö rapeat tortillat ja kikhernesalaatti heti!

Suosittelemme myös näitä

Kommentoi »
Tilaa uutiskirje tästä
Parhaat poiminnat suoraan sähköpostiisi.
placeholder
placeholder
placeholder
placeholder
placeholder
a-lehdet-logo