22. luukku: Missä Tuomas on?

22. luukku: Missä Tuomas on?
Tuomas-tonttu seikkailee Meillä kotonan joulukalenterissa jouluaattoon asti. Tänään Tuomas toimittaa lahjoja ystävilleen.
Julkaistu 22.12.2018

Jihuu, tänään on ehkä joulun paras päivä. Ai miksikö? No kun lähden viimeinkin viemään paketteja ystävieni iloksi. Mikään ei ole minusta niin mukavaa kuin lahjojen antaminen.

Laitoin varmuudeksi ovelleni tällaisen lapun, jossa kerrotaan minun palaavan pian, jos vaikka salapoliisileikeistä innostunut Ville tai imurinsa kanssa alituiseen siivouspolkkaa tanssiva Pirjo huomaisivat, että täältä puuttuu joku. Nyt vain reppu selkään ja reissun päälle.

Enää kaksi yötä jouluun. Tehtäväni alkaa olla loppusuoralla. Melkein tulee jo ikävä Korhosia.

Vaikka he ovatkin huomanneet jonkun pienen veijarin puuhaavan täällä heidän poissa ollessaan, en usko että he ovat nähneet minua kunnolla. Ja sehän on vain hyvä, koska tehtäväni oli kaiken uhallakin pysyä näkymättömänä. Toivottavasti onnistun piileskelemään vielä pari päivää.

Olkaahan kiltisti. Tontut kurkkivat.

Tonttumoi!

Pssst!

Kommentoi »